Menu

Elektro bicykle všetkých druhov

Elektro bicykle sú doplnené o elektrický pohon, pričom sa použije buď klasický rám z bežného bicykla - vtedy je elektromotor v zadnom náboji, avšak v súčastnosti ide vo väčšine prípadov o rám so špeciálnym uchytením motora, a to stredového. Elektro bicykle umožňujú aj menej zdatným cyklistom prežiť v jeho sedle takú porciu kilometrov, ktorú by ináč nezvládli, vidieť nové miesta a zažiť novú radosť z bicyklovania, ktoré už nie je len o drine, ale hlavne o zážitku. Čítať ďalej

Ako prvé je potrebné povedať, že elektrické bicykle tu už sú a aj navždy zostanú. Podľa prieskumu trhu agentúrou NPD Group sa predaj elektrických bicyklov od septembra 2021 za obdobie 12 mesiacov zvýšil o neuveriteľných 240 percent v porovnaní s predchádzajúcim rokomi. V minulom roku je to takmer 27 miliárd dolárov a nič nenasvedčuje tomu, žeby sa to malo zmeniť.

Prečo dať elektro bicyklu áno?

 1. Uľahčuje šliapanie do pedálov

Vo všeobecnosti môžme povedať, že elektro bicykle sú bicykle vybavené motorom a batériou, pomocou ktorých pridávajú k vami vynaloženej energii dodatočnú energiu. Akonáhle šliapnete do pedálov, motor pridá podľa zvolenej úrovne dopomoci "boost, a vy tak môžete bicyklovať s úsmevom na perách bez zadýchania sa.

2. Idú pekne rýchlo - až potiaľ!

Čím viac tlačíte do pedálov, tým viac sily systém pridá. A to všetko platí do rýchlosti 25km/h. potom sa motor vypne a vyššou rýchlosťou sa dá ísť len "za svoje." Takto je nastavená legislatíva v Európskej únii.
Môžete tiež ovládať, akú veľkú asistenciu dostanete. Väčšina e-bicyklov sa dodáva s vypínačom, ktorý vám umožňuje upraviť nastavenie dopomoci z „eco" (nízke) po „turbo" (vysoké), keď sa potrebujete vyškriabať do strmého kopca.

Samostatnou kategóriou sú elektrobicykle, ktoré idú aj bez pedálovania a častokrát aj rýchlosťou nad 40km/h. Odborne sa nayývajú tzv. Pedelecky. U nás nie sú legálne.

3. Najazdíte oveľa viac kilometrov

Naše skúsenosti, ale aj priekumy medzi majiteľmi elektro bicyklov jasne ukazujú, že čas venovaný pohybu a samozrejme aj odjazdené kilometre, rapídne narástli. Mnoho majiteľov elektrobicyklov jazdí niekoľko krát týždenne, hoci predtým, keď boli vlastníkmi len klasického bicykla, jazdili minimálne. Dokonca aj tí cyklisti, ktorí jazdili na bežnom bicykli často, po zakúpení elektrického jazdia omnoho viac.

Pre tých, ktorí často nejazdia, otvárajú e-bicykle úplne nový svet. Aj keď možno nie ste pripravení jazdiť desať až 20 kilometrov naraz, tieto vzdialenosti môžete ľahko prekonať pomocou elektrickej asistencie, čo je skvelý spôsob, ako vybudovať vytrvalosť a sebadôveru . Ten istý prieskum zistil, že 94 percent necyklistov jazdilo denne alebo týždenne po tom, čo dostali e-bike.

4. Elektrobicykle vedia nahradiť používanie áut

A je to badateľné už teraz, hlavne v mestských aglomeráciách je badateľný posun k výmene auta za elektrobicykel. Budúcnosť ebajkov ako dopravných prostriedkov je tak jasne nastoľujúci sa a nezvratný  trend. Drtivá väčšina jázd autom je podľa prieskumov do 10km a pri použití ebajku odpadajú problémy s parkovaním, zápchami a ešte dochádza k utuženiu vlastného zdravia.

AKo vybrať správnu veľkosť elektrobicykla


Aký druh elektrobicykla si vybrať?

Rovnako ako pri klasických bicykloch je aj výber pri elektro bicykloch naozaj veľký. Vybrať si treba podľa spôsobu používania a terénu, v ktorom sa bude jazdiť. Poznáme teda elektrobicykle horské, krosové, trekkingové a mestské. V posledých rokoch sú v ponuke už aj cestné a gravel elektrobicykle.

Do terénu na horskom hardtail elektrobicykli

Ste milovníkom bicyklovania v prírode, láka Vás objavovanie neprebádaných lesných ciest a chodníkov? Vtedy bude najlepšou voľbou horský elektrický bicykel. Jeho pevný a tuhý rám, pneumatiky s väčšou šírkou pre lepšie tlmenie a prevody aj do veľkých kopcov, Vám toto poznávanie uľahčia. Pri horských ebajkoch sa využívajú extra silné motory, aby ste ľahko zdolali aj strmé stúpania. V ponuke máme samozrejme aj horské elektrobicykle pre dámy.

Horský hardtail elektrobicykel

Užite si terén na celoodpruženom elektrobicykli

Samostatnou kapitolou sú celoodpružené horské bicykle. Tie si nájdu uplatnenie v náročnom horskom teréne a celkovo na rozbitých povrchoch. Predstavujú vrchol technického umu každého producenta bicyklov. Sú totiž najnáročnejšie na vývoj, konštrukciu a aj presnú výrobu a montáž. Poskytujú však najlepšie jazdné vlastnosti a neprekonateľné zážitky z jazdy.

Celoodpružený horský elektrobicykel

Univerzálny crossový elektrobicykel

Na crossovom e-bicykli sa môžete vydať aj do stredne náročného terénu a na ceste stratíte len málo zo svojej rýchlosti. Je tak vhodnou alternatívou pre mnohých cyklistov, ktorý chcú jeden univerzály e-bicykel. Má v sebe prvky tých najlepších vlastností z cestného a horského elektro bicykla. Jeho vybavenie je dosť strohé, preto nečakajte osadenie blatníkmi, nosičmi atď.

Krosový elektrobicykel

Trekkingové elektrobicykle - ideálne ako dopravný prostriedok

Ak dovybavíme crossový e-bicykel stojanom, osvetlením, nosičom a blatníkmi, dostávame elektrobicykel trekkingový. Ideálny je predovšetkým ako taký all-in-one - predovšetkým ako dopravný prostriedok na dochádzanie do práce, na nákupy a pod., ale využijete ho aj na cykloturistiku či expedície. Jediné prostredie kde nie je vhodný, je náročnejší terén. Bežnú poľnú cestu však zvládne, aj keď nie s takým komfortom ako horský ebajk.

Trekkingový elektrobicykel

Mestský elektrobicykel na presuny mestom

Mestské elektrobicykle majú vyššie umiestnené riaditká, aby bol jazdec na nich vzpriamenjší a jazda na nich jazda pohodlnejšia. Sú ideálne tam, kde je potreba často zosadať - teda v meste. Tomu je aj prispôsobená ich stavba rámu, ktorý umožňuje ľahké a pohodlné nastupovanie.
Na denno-denné jazdenie po meste nenájdete vhodnejší tpy elektrického bicykla, zvlášť ak vyžadujete komfortné nasadanie a zosadanie.
Mestský elektrobicykel

Cestné elektrobicykle

Na trhu sa objavujú len v poslednom čase. Sú určené na jazdu po cestách s kvalitným povrchom. Ich myšlienka používania je odlišná od bežných ebajkov. Po rovnej ceste totiž jazdec aj priemernej výkonnosti nemá problém ísť rýchlosťou okolo 25km/h, kde podľa zákona musí končiť dopomoc motora. Preto ich motor sa využíva hlavne pri stúpaniach a tak sa konštruujú s ohľadom na čo najnižšiu hmotnosť. Motor má aj nižší výkon, ktorý na ceste bohato stačí, čo sa odmení jeho zhruba polovičnou hmotnosťou. V kombinácii s menšou a opäť ľahšou batériou tak dostávate cestný e-bicykel s hmotnosťou od 12kg v závislosti od výbavy a ceny.
Pri cestných elektrických bicykloch sa často používajú motory v zadnom náboji. Ich dojazd môže byť navýšený použitím dodatočnej batérie - tzv. extendra.

 Cestný elektrobicykel

Gravel elektrobicykle

Sú konštruované obdobne ako cestné bicykel, teda s ohľadom na čo najnižšiu hmotnosť. Zvládnu aj ľahší terén, štrkové lesné a poľné cesty. Ich využitie je tak výrazne širšie než je tomu u cestných e-bicyklov, pritom zo svojej rýchlosti strácajú len minimum.

gravel elektrobicykel

Elektrobicykle podľa umiestnenia motora

Motor v zadnom náboji

Toto riešenie je najlacnejším spôsobom, keďže rám nie je potrebné nijako upravovať pre použitie motora. Je vhodné len pre niektoré typy elektrobicyklov - a to pre mestské, cestné a gravel e-bicykle. Určite odporúčame sa vyhnúť takto riešeným horským elektrobicyklom.
Nevýhodou je presun ťažiska bicykla dozadu a aj zadné koleso je viac namáhané. Motor je umiestnený v objemnom zadnom náboji a priamo prenáša svoju silu zadným kolesom.

Stredový motor

Pri horských bicykloch jednoznačne najvhodnejšie riešenie. Ťažisko bicykla je pekne vyvážené na stred bicykla. Motor prenáša výkon cez kľuky a reťaz bicykla na zadné koleso. Rám musí byť pre použitie takéhoto motora prispôsobený, čo je náročnejšie a aj drahšie.

Výdrž batérie elektrobicykla

Kapacita používaných batérií rastie. Kým v minulosti sa začínalo na kapacite 300Wh, dnes je bežným údajom 630 až 750Wh. Dokonca sa objavujú už aj betérie s kapacitou 900Wh. Moderné batérie sú založené na Li-Ion technológii. K najväčším výrobcom článkoch používaných v batériách sú známe spoločnosti ako Samsung, LG, Panasonic.  Cieľom všetkých týchto výrobcov je ponúknuť čo najväčšiu kapacitu pri čo najmenšom rozmere a hmotnosti batérie. Čaká nás však ešte dlhá cesta k malým a vysokokapacitným batériám. Vývoj batérií je úzko spätý s elektro autami.

Dojazd elektrobicykla pri danej kapacite batérie závisí od mnohých faktorov:
1. používaný stupeň dopomoci
2. hmotnosť jazdca a batožiny
3. profil trate - jej kopcovitosť
4. vietor a jeho smer fúkania
5. sila pedálovania jazdca atď.

Preto je ťažké odpovedať jednoznačne na otázku, že koľko má tento elektro bicykel dojazd. Každý jazdec môže prejsť na jedno nabitie s daným ebajkom rôznu vzdialenosť.

Značky pohonov elektrobicyklov

Bafang

Je čínskym výrobcom elektro pohonov s dlhou tradíciou. Výhodou je nižšia cena a široká ponuka modelov s krútiacim momentom od 60Nm až po 95Nm. Neumožňujú však jednoduché užívateľské rozhranie cez smartfón a ani profesionálnu diagnostiku pre odborníkov. Viac infornácii sme napísali článok o jednotlivých modeloch elektro pohonov Bafang.

Bosch

Tradičná prémiová nemecká firma s overenými produktami bola už pri začiatkoch vzniku elektrobicyklov. Ponúka systémy s výbornou užívateľskou podporou, kedy jej modely od roku 2022 sú plne nasaviteľné pomocou aplikácie v smartfóne. Užívateľ si tak vie nastaviť chovanie svojho ebajku. Pre predajcov je k dispozícii prepracovaná diagnostika na riešenie prípadných problémov a inštaláciu dodatočnej funcionality. Neustálym vývojom prinášajú nové možnosti v podobe alarmu, GPS navigácie, ABS atď. Viac informmácií sa dozviete v našom článku o pohonoch Bosch Smart System.

Shimano

Japonský gigant nastúpil " do vlaku" pomerne neskoro, ale o to razantnejšie a hneď sa zaradil medzi top producentov elektro pohonov. Rovnako ako Bosch má pre užívateľov pripravenú aplikáciu pre smartfóny, ktorá umožňuje nastavenie jednotlivých stupňov dopomoci podľa svojich preferencií. Pre servisy a predajcov je k pripravená profesionálna diagnostika a podpora. Aktuálne najlepším motorom z ponuky Shimana je model EP8.

Panasonic

Aj táto tradičná japonská firma z elektrotechnického priemyslu ponúka svoje riešenie na poli e-mobility. A začína sa jej dariť presadzovať aj na našom trhu, kedy po počiatočnej spolupráci s firmou Kellys nájdete jej motory aj na značkách ako Leader Fox, či najnovšie Crussis. Prednosťou je tradičná japonská kvalita minimum reklamácií, avšak horšou stránkou je nemožnosť užívateľského nastavenia systému. Najlepší pohon Panasonic ponúka pod názvom GX Ultimate, vyniká vysokým krútiacim momentom.

Yamaha

Ďalšie zvučné meno je v hre už od takmer začiatkov ebajkového boomu. Dlho nedokázali ponúknuť dobrý pomer výkonu, hmotnosti a veľkosti motora, čo sa podarilo až príchodom najnovších modelov pre rok 2022, ktoré sa však dostávajú do predaja až teraz. Yamahu nájdete pod prebrandovaným menom aj na bicykloch Giant, pod originálnym menom ich ponúka viacero značiek, vrátane Lapierru a Ghostu.

Brose

Je v našich končinách menej známou značkou od gigantu v automotive priemysle. Nájdete ich však na všetkých elektrobajkoch značky Specialized, aj keď pod iným názvom, kedy sa Specialized tvári, že je to ich vlastný výrobok.

Ostatní výrobcovia pohonov na elektrobicykle

Rast predaja elektrobicyklov priťahuje nových hráčov. Dlhšie sa spomína americký koncern Sram, ktorého motor sa už dlhšie testuje aj v rámi svetového pohára eMTB.
Stretnúť sa môžete aj s talianskou značkou OLI, aj keď jej zastúpenie na trhu je minimálne.

Informácia

Aký elektropohon zvoliť?


Elektrobicykle majú motor buď v zadnom náboji - pri lacnejších modeloch alebo v strede. Každý motor zo zákona môže mať maximálny výkon 250W. Líšia sa krútiacim momentom, kedy tie najlepšie dokážu ponúknuť až 95Nm.
Najdôležitejším údajom pri batériách je ich kapacita. Udáva sa vo Watthodinách alebo Ampéroch, pričom platí vzťah:

Kapacita batérie Ah x Napätie batérie = Výkon za čas Wh

Z toho vieme určiť dojazd bicykla:

Dojazd bicykla = Výkon za čas Wh / Priemerná spotreba Wh

Pri nižších stupňoch dopomoci a pri jazde v štandardných podmienkach sa spotreba pohybuje okolo 4,5 Wh na kilometer. Vyššie stupne asistencie a náročný terén dokážu zvýšiť spotrebu aj cez 7Wh na jeden kilometer.

Na poli elektropohonov sa etablovali v prémiovej kategórii pohony Bosch a Shimano. Oba ponúkajú možnosť diagnostiky systému a časté aktualizácie firmwéru. V strednej kategórii je silnou značkou Bafang, ktorý ponúka už tri modely motora. Postupne sa však dostávajú na trh aj ďalší výrobcovia ako Vinka, Panasonic alebo Oli.

 

Ponúkame veľký výber všetkých typov elektrobicyklov: horských, krosových, trekingovýchmestských elektro bicyklov kvalitných značiek ako Cube, Merida, Leader Fox, Author, Ghost a Dema. Sme vyškolení a certifikovaný predajcovia e-bicyklov s elektropohonom Bosch, Shimano, Bafang a 8Fun, takže každý bicykel je pred predajom nastavený, odskúšaný a skontrolovaný. Pri predaji Vám vysvetlíme ako sa elektrický bicykel používa a ako je potrebné sa o neho starať. V ponuke máme výpredaj elektro bicyklov starších ročníkov a aj aktuálne modely pánskych a aj dámskych elektrických bicyklov. Pre detailnejšie zorientovanie sa v problematike odporúčame prečítať tento článok o elektro bicykloch.

Parametre
Cena

Značka zobraziť všetky

Veľkosť bicykla zobraziť všetky

Počet prevodov zobraziť všetky

Motor zobraziť všetky

Vidlica zobraziť všetky

Kapacita batérie zobraziť všetky

Dostupnosť
Hľadať text

Prehľadať výsledky filtra fulltextom

Potrebujete poradiť?

Neváhajte nás kontaktovať

Heureka-recenzie zákazníkov

Anketa

Ako nakupujete bicykle?

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Nastavenie súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Objednať