Gravel bicykle

4 Položky

Jazdíte hlavne spevnené cesty, avšak zablúdite aj na poľné a lesné cesty? Chcete byť rýchly aj za cenu menšieho pohodlia v teréne? Ak odpovedáte na tieto otázky dva krát áno, porozmýšľajte nad gravel bicyklom.

Gravel bicykle vznikli skrížením cestného bicykla s crossovým bicyklom, takže zvládnu jazdu aj po nespevnených štrkových, lesných a poľných cestách. Voči cestnému bicyklu  strácajú len minimum na rýchlosti. Na rozdiel od cyclocrossového bicykla sú vybavené mnohými upínacími skrutkami pre uchytenie všakovakých nosičov, stojanov a blatníkov. Geometria rámu gravel bicyklov je voči cestným bicyklom viac orientovaná na komfort jazdy. Brzdia výhradne kotúčové brzdy a typickým prvkom je použitie širších plášťov, bežne šírky 45mm, pri niektorých modeloch až 50mm.

Rozdiely medzi gravel, cestným a krosovým bicyklom.

Gravel bicykel má voči cestnému bicyklu pohodlnejšiu geometriu, jazdec je teda menej predklonený. Pri krosovom bicykli to platí opäť, je pohodlnejší ako gravel, je to dané dĺžkou hlavovej trubky a aj riadítkami, ktoré sú rovné a nie cestné barany ako na gravely.
Gravel disponuje montážnymi bodmi na uchytenie batožiny, čo je ideálne na dlhšie výlety.

Informácia

Materiály rámov gravel bicyklov?

Prevažná väčšina gravel bicyklov disponuje rámami z hliníkových zliatin. Takéto rámy sú pevné a cenovo prístupné. Vyššia kategória rámov je z karbónu, ktorý je ľahší a správnym spracovaním sa dajú dosiahnuť lepšie vlastnosti rámu - tuhosť v zábere a na druhej strane pohlcovanie dobných nerovností zadnou stavbou. Kvôli svojim vlastnostiam - absorbcii nerovností sa používa chróm-molybdénová oceľ. Príkladom je modelová rada Author Ronin. Exkluzívne značky používajú na stavbu rámov aj titán.

Veľkosti kolies gravel bicyklov

 Používajú sa v zásade dva rozmery kolies:

  • Veľkosť kolies 28" - 700C - najpoužívanejší a najbežnejší rozmer kolies. Je to rozmer ráfika ako na cestnom bicykli, len plášte sú hrubšie.
  • Veľkosť kolies 27,5" - rozmer ako na horskom bicykli, ak chceme dosiahnuť lepšie vlastnosti bicykla v teréne, lepšiu manévrovateľnosť a aj vyšší komfort jazdy. Vtedy sa zvyčajne dajú použiť 27,5" kolesá s väčšou šírkou plášťov ako pri 28".

Ak si kupujete gravel bicykel ako svoj jediný bicykel, je potrebné si uvedomiť, že je to kompromis. Na ceste bude cestný bicykel vždy rýchlejší a v teréne zasa horský bicykel vždy pohodlnejší.

Vyberte si hneď k svojmu novému gravel bicyklu aj vhodné príslušenstvo ako nosiče na batožinu, tašky na nosič, alebo tašky pod sedlo.

Výrobca:

Veľkosť bicykla:

Zobraziť:

Heureka-recenzie zákazníkov

Anketa

Ako nakupujete bicykle?

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info