Značka Merida

3 Položky

Merida - história

Za históriou firmy Merida je pekný príbeh. Zakladateľ spoločnosti Ike Tseng bol nadšenec pre nové technológie a disponoval technickým vzdelaním. Pri návšteve USA zbadal na dverách viacerých cyklo predajní nápis: "Do servisu neberieme taivanské bicykle." To ho podnietilo k založeniu firmy s cieľom dokázať, že aj taivanský produkt môže mať špičkovú kvalitu. V roku 1972 založil teda spoločnosť Merida. Tá sa skoro stala OEM výrobcom bicyklov pre iné značky. Z ich výrobných liniek schádzali a doteraz schádzajú značky ako Scott, GT, Trek, Mongoose. S tým aj súvisela dohoda, že Merida nebude predávať svoju značku na americkom trhu, keďže väčšina jej zákazníkov boli americké firmy. Merida však v osemdesiatch rokov 20-teho storočia nadviazala spoluprácu aj s firmou Specialized, keď pre ňu začala taktiež vyrábať bicykle. Táto spolupráca vyústila v parterstvo a nakoniec Merida získala menšinový podiel v spoločnosti Specialized. Tak okľukou získala podiel aj na americkom trhu. Avšak problém pre Meridu ostal, keďže nebola chápaná ako globálna značka, keďže v USA nepredávala pod svojou značkou.

Merida - vývoj v Nemecku

Dôležitým medzníkom pre Meridu bola spolupráca s nemeckou značkou Centurion, pre ktorú Merida taktiež vyrába bicykle. Vývoj produktov sa preniesol do spoločného podniku Merida & Centurion Gmbh v Nemecku. Príchodom dovtedy neznámeho konštruktéra Jurgena Falka získala Merida nový impulz a postupne ukázala kopec nových riešení pretavených do nových, originálnach modelov bicyklov. Merida sa nakoniec presadila na nemeckom trhu aj vďaka výborným hodnoteniam jej mnohých bicyklov v tamojších cyklistickým magazínoch. To otvorilo Meride dvere aj do iných štátov najprv Európy a nakoniec aj Ázie, latinskej Ameriky a južnej Afriky. Dnes Meridu nájdete v 70-tich krajinách sveta.

Merida-vývoj bicyklov v Nemecku

Merida - výroba na Taiwane

Na začiatku 90-tych rokov nastal boom horských bicyklov a Merida bola u jeho zrodu a priamo formovala jeho vývoj. Od začiatku sa vyznačovala inovátorstvom, veď keď ešte bol ako hlavný konštrukčný materiál pri stavbe rámov používaná oceľ, Merida už vyrábala rámy z hliníkových trubiek lepených do spojok. Rok 1993 znamenal pre Meridu uvedenie prvého karbónového rámu na cestnom bicykli. V roku 1996 nasadila prvé robotizované linky na zváranie rámov.

Merida-výroba bicyklov na Taiwane

V súčasnosti Merida vlastní pôvodnú továreň na Taiwane a postupne vybudovala tri nové fabriky v Číne, kde spolu vyrába viac než 5 miliónov bicyklov ročne.

Merida a šport

Počas svojej existencie Merida podporovala mnohých cyklistov. V roku 2004 založila Merida tím Multivan Merida, s ktorým získala viac než 30 viťazstiev vo svetovom pohári v horskej cyklistike medzi mužmi a aj ženami, olympijské zlato a aj striebro. Mená ako  Gunn-Rita Dahle-ová, Ralph Näf a José Antonio Hermida sa zapísali zlatými písmenami do dejín horskej cyklistiky na bicykloch Merida.

Rok 2013 znamená novú éru na poli športu. Merida vstupuje do profesionálnej cyklistky na najvyššej úrovni prestredníctvom tímu Lampre. Vzniká tak tím Merida-Lampre, kde Merida dodáva špičkové bicykle v štyroch druhov: na časovku model Warp, na vrchárske etapy model Scultura, model Ride na preteky s úsekmi s dlaždicovým povrchom - napr. preteky Paríž-Roubaix a model Reacto na rýchle etapy po rovine. Výborné zázemie sa patrične prejavuje aj na dosahovaných výsledkoch. Rok 2017 znamená zmenu vlastníka tímu a aj jeho meno na Bahrain - Merida.

Merida však podporuje aj domáci šport. Príkladom je dlhodobá spolupráca s Interom Bratislava, potom s Duklou Trenčin a v súčasnosti s ďalším úspešným slovenským tímom CK Banská Bystrica.

Merida je taiwanská firma, ako aj mnoho iných úspešných firiem. Taiwan je sám o sebe fenomén. Krajina, kde sa vyrába takmer všetko sa stala z montovne lacných výrobkov krajinou, kde sa vyrábajú špičkové produkty nielen čo sa týka bicyklov (spomenúť môžeme aj iné taiwanské firmy ako Giant, Wheeler), ale aj elektroniky, či potravinárstva.

Výrobca:

Zobraziť:

Heureka-recenzie zákazníkov

Anketa

Ako nakupujete bicykle?

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info