Pedále na bicykel

18 položiek

Pedále na bicykle predstavujú dôležitý kontaktný bod medzi cyklistom a bicyklom, cez ktorý sa prenáša sily jazdca a premieňa sa na pohyb bicykla.

Aké druhy pedálov poznáme?

  • nášľapné pedále obojstranné - pomocou nášľapného mechanizmu na oboch stranách pedála a tzv.kufra (zarážky) na cyklistickej topánke efektívne prenášajú silu cyklistu. Potrebné sú cyklistické topánky, tzv. tretry.
  • nášľapné pedále jednostranné - nášľapný mechanizmus je len na jednej strane pedála. Umožňujú tak pedálovanie aj v bežnej obuvi. Nevýhodou je horšie ťažšie našľapovanie do pedála v tretrách.
  • klasické pedále - najčastejšia možnosť pri bežných bicykloch na rekreačnú cyklistiku
  • Platformové pedále - svojou väčšou plochou poskytujú lepší grip pre topánku cyklistu. Ich obľuba rastie aj medi bežnými cyklistami nielen na technické disciplíny.

Čím sa pedále na bicykel líšia?

1. Materiál tela pedálov
Lacné pedále sú z plastu, ktorý toho veľa pri náraze nevydrží. Bežným materiálom je hliníková zliatina, ktorá je pevná a ľahká. Platformové pedále sa často vyrábajú zo špeciálnych tvrdených plastov, prípadne kompozitov.

2. Os pedála a jej uloženie
Os je z ocele, pri drahších pedáloch z Cr-Mo ocele. Býva povrchovo kalená pre vyššiu tvrdosť. Najlacnejšie plastové pedále majú os uloženú na plastových / silónových púzdrach, bežné pedále na guličkových venčekových ložiskách. Najvyššia kategória pedálov sa odvaľuje na zapuzdrených ložiskách.

Montáž pedálov na bicykel

Ľavý pedál ma vždy opačný závit, je potrebné dávať na to pozor pri montáži. Pedále sa doťahujú vždy smerom k prednému kolesu a povoľujú smerom k zadnému kolesu. 
V ponuke nájdete pedále na horské aj cestné bicykle.

Výrobca:

Zobraziť:

Heureka-recenzie zákazníkov

Anketa

Ako nakupujete bicykle?

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info