Prešmýkače na bicykel

Prešmýkač, ktorému veľa ľudí nepovie inak ako predná prehadzovačka, slúži k radeniu rýchlostí - zmene prevodov na prevodníkoch kľúk. Pri horských bicykloch strednej a vyššej triedy začína byť prebytočným komponentom, nakoľko doba priniesla jednoprevodníkové systémy, kde sa radí iba vzadu na prehadzovačke.

Ako vybrať vhodný prešmýkač na bicykel?

Nie je to také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Je potrebné odsledovať viacero faktorov, podľa ktorých sa prešmýkač vyberá:

  • spôsob upnutia - môže byť na návarku alebo pomocou objímky
  • počet zubov veľkého prevodníka - prešmykovače majú rozdielne tvarované vodítka reťaze podľa počtu zubov najväčšieho prevodníka, na ktoré sú určené
  • počet rýchlostí vzadu na prehadzovači - musíte vyberať presne na daný počet rýchlostí prehadzovačky
  • ťah lanka - môže byť zo spodu alebo zhora. Väčšina prešmýkačov má vžak univerzálny ťah lanka, takže sa dá použiť oboma spôsobmi.

Ako namontovať a nastaviť prešmýkač na bicykel

Ak máme správne zvolený prešmýkač, mal by to zvládnuť každý technicky zdatnejší človek. Pri prešmýkač uchytenom na návarku máme takmer polovicu práce ušetrenú. Pri montáži na objímku nám pomôže nálepka na vodítku, ktorá určuje jeho  pozíciu voči zubom veľkého prevodníka. V oboch prípadoch následne cez prešmýkač prevlečieme reťaz. Vodítka reťaze na prešmykači by mali byť rovnobežné s pozdĺžnou osou bicykla. Následne potrebujeme dvomi skrutkami nastaviť horný a spodný doraz tak, aby  prešmýkača vedel prehodiť reťaz na najmenší a aj najväčší prevodník, avšak aby tá reťaz nepadala z týchto prevodníkov. Posledný krok je nastaviť pomocou napínacej skrutky lanka chod prešmýkača, jeho krok.

Zobraziť:

Heureka-recenzie zákazníkov

Anketa

Ako nakupujete bicykle?

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info