Duše na bicykel a čiapočky

22 položiek

Duša na bicykel v správnom rozmere patrí k základnej výbave každého skúseného cyklistu. Nie je totiž príjemné zistiť  niekde ďaleko od civilizácie, že ste dostali defekt a síce lepenie máte zo sebou, ale diera je tak veľká, že je nezalepíte, prípadne že lepidlo je vyschnuté.

Duše podľa druhu bicykla

Duša má rozmery zodpovedajúce danému typu bicykla. Rozoznávame teda:

  • Duše na horské bicykle - majú priemer 26, 27,5 alebo 29 palcov.
  • Duše na cestné a krosové bicykle - majú priemer 28 palcov, líšia sa šírkou.
  • Duše na detské bicykle - môžu mať priemer 12,14,16,18,20 a 24 palcov

Rozmery duší na bicykel

Pre označovanie rozmerov duší platí dohoda tzv. ETRTO (European Tire and Rim Technical Organisation). Rozmer duše zodpovedá rozmeru plášťa, je označený buď v palcoch, napr. 29x2,1, alebo v milimetroch - 54-622. Plášť je teda široký 2,1 palca t.j. 54mm a vnútorný priemer pre osadenie do ráfika je 26 palcov, t.j. 622mm. Často je to uvedené oboma spôsobmi. Duše sa vyrábajú pre väčší rozsah šírok, teda napr. 29x2,10-2,5. Teda táto duša je použiteľná pre 29 palcové plášte so šírkou od 2,1 po 2,5 palca.

Duša na bicykel a typ ventilu

Dušu je potrebné si kúpiť s takým ventilom, aký je na bicykli. Najlepšie je totiž mať ventily na oboch kolesách rovnaké. Ventily sa totiž líšia aj priemerom, a tak by vám napr.duša s autoventilom nepasovala do otvoru v ráfiku, ktorý bol navŕtaný pre galuskový ventil.

Ventily duší poznáme:

  • AV - autoventil - má priemer 8mm, je obľúbený kvôli jeho jednoduchému nafúkaniu na benzínových pumpách. Vo vnútri tela ventilu je naskrutkovaný samotný ventilček, ktorý sa dá v prípade potreby vymeniť.
  • DV - veloventil - má priemer 8mm, v tele ventilu je samotný ventilček prichytený maticou. Ak ventil nedrží vzduch, je možné ho vymeniť. Používal sa hojne v minulosti, teraz ustupuje do úzadia.
  • FV alebo SV - galuskový ventil - má priemer 6mm. Samotný ventilček v tele ventilu sa nedá vymeniť. Pre nafúkanie je potrebné ventilček povoliť. Je najpoužívanejší na cestných bicykloch a drahších horských bajkoch.

 

Duše na bicykel - typy ventilov

Fúkanie duší na bicykel

Duše fúkame podľa predpísaného tlaku uvedeného na bokoch plášťa, kde je uvedený minimálny a maximálne prípustný tlak. Čím tvrdšie dušu nafúkate, tým bude valivý odpor menší, avšak pohodlie bude taktiež menšie. Cestné bicykle sa fúkajú na vysoký tlak, bežne 7 atmosfér. Horské okolo 2 až 3 atmosféry. Pre väčšiu prehľadnosť uvádzame nižšie tabuľku s prevodom medzi rôznymi jednotkami tlaku, s ktorými sa môžete stretnúť.

Fúkanie duší na bicykle-prevodník tlakov

Značka:

Zobraziť:

Heureka-recenzie zákazníkov

Anketa

Ako nakupujete bicykle?

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info