Menu

Bosch rozšíril svoj Smart System pre elektro bicykle.

Pridané 30.8.2022 20:15:00 Počet zobrazení 4314

Bosch svoj systém elektro pohonov predstavený v roku 2022 pod názvom Smart System pre nasledujúci rok rozšíril a doplnil o nové možnosti.

Bosch rozšíril svoj Smart System pre elektro bicykle.

Minulý rok začala v Boschi nová éra elektro pohonov pre elektrobicykle. Predstavenie nového systému pod označením Bosch Smart System znamenal míľnik, ktorý rozdeľuje čas na obdobie pred Smart systémom a novú éru. Písali sme o ňom v tomto článku. Celý nový systém však obsahoval len jeden motor, jednu batériu, jeden displej a jeden ovládač. Prešiel rok a Bosch predstavuje ďalšie novinky, inovácie a nové produkty. Čo ostalo ako základ, je aplikácia eBike Flow pre smartfóny, ktorá je centrom každého ebajku s pohonom Bosch.

Bosch Smart System - motory.

Bosch začal svoju revolúciu v roku 2022 svojim nejlepším motorom - Performance Line CX. Ten ostáva po hardwérovej stránke nezmenený, zmena nastala len v elektronike a softvéri.

Motor Bosch Performance Line 2023

Novinkou je motor Performance Line, ktorý prechádza do rodiny smart motorov. Dostal upgrade krútiaceho momentu zo 65 Nm na 75 Nm, podporu až do 340% vynaloženej sily jazdcom namiesto 300%. Jeho použitie vidíme v trekkingových bicykloch, ale aj v horských ebajkoch na rekreačné jazdenie. Prichádza v prevedení pre radenie prehadzovačmi a aj pre prevodovky v zadnom náboji.

V zahraničí sa budete môcť stretnúť aj s motorom Bosch Performance Line Sport Speed, ktorý dopomáha jazdcovi až do rýchlosti 45km/h. Používanie tohoto motora u nás neumožňuje zákon o cestnej premávke. Pre nákladné bicykle Bosch pripravil model Bosch Cargo Line Smart System. Tie sú populárne v západných krajinách pre rôzne doručovateľné firmy.

Bosch Smart System - batérie ako má Tesla.

Bosch teraz používa články s označením 21700, rovanké ako automobilka Tesla, ale aj iný výrobcovia batérií - BMZ, Specialized, či Akku Vision. V batériách nájdeme prírastok dvoch nových modelov pre Smart system. Pôvodný model s kapacitou 750Wh ostáva nezmenený a pribudli modely s kapacitou 500Wh a 625Wh. Rozmery týchto batérií sú rozdielne, takže nie je možná ich zámena.

Bateria Bosch Powertube 500 Smart System

Kapacita: 500Wh / 13,4Ah
Rozmery: Horizontal 345 × 84 × 65 mm / Vertical
345 × 65 × 84 mm
Hmotnosť: 3kg
Doba nabíjania s 4A nabíjačkou: na 50% cca 1,7 hod, na 100% cca 4,5 hod

Bateria Bosch Powertube 625 Smart System

Kapacita: 625Wh / 16,7Ah
Rozmery: Horizontal 415 × 84 × 65 mm / Vertical
415 × 65 × 84 mm
Hmotnosť: 3,6kg
Doba nabíjania s 4A nabíjačkou: na 50% cca 2,1 hod, na 100% cca 5,4 hod

Bateria Bosch Powertube 750 Smart System

Kapacita: 750Wh / 20,1Ah
Rozmery: Horizontal 484 × 84 × 65 mm / Vertical
484 × 65 × 84 mm
Hmotnosť: 4,3kg
Doba nabíjania s 4A nabíjačkou: na 50% cca 2,3 hod, na 100% cca 6 hod

Každý cyklista si tak vyberie bicykel s takou batériou, akú potrebuje. Iné požiadavky na kapacitu má jazdec, ktorý denne jazdí ale len zopár kilometrov, a iné cyklista, ktorý chodí na celodenné víkendové výjazdy. Od kapacity batérie sa samozrejme odvíja cena a aj jej hmotnosť.

Bosch Smart System - displeje a kontroler.

Ako sme spomínali vyššie, základom ovládania a nastavovania systému je mobilná aplikácia eBike Flow pre Android aj iPhone, pomocou ktorej sa zobrazujú všetky údaje na mobile, ktorý viete pomocou špeciálneho Bosch držiaka mať pripojený k batérii svojho ebajku. Odpadá tak nutnosť mať displej. Pre všetkých zástancov klasického displeja s údajmi o jazde pripravil Bosch k pôvodnému modelu Kiox 300 nový model displeja po označením Intuvia 100. Ako prvé udrie do očí, že je bezdrôtový. Je napájaný zo samostatnej, vymeniteľnej batérie, ktorá podľa Boschu vydrží až dva roky. K remote ovládaču je spárovaný cez bluetooth. Na displeji sa budú zobrazovať štandardné údaje o jazde ako je vzdialenosť, rýchlosť či čas jazdy - teda bežné údaje ako na počítačoch z minulého storočia. Pre niektorých jazdcov krok späť, pre puristov vítaná jednoduchosť.

iIsplej Bosch Intuvia 100

Držiak displeja umožňuje upnutie vedľa predstavca...

Displej Bosch Intuvia 100

...aj na predstavec

Displej Bosch Intuvia 100

... a ten istý držiak umiestni displej aj pre predstavec.

Displej Bosch Intuvia 100

Vzadu tlačidlom vyvoláte údaje o poslednej jazde.

 

Nový kontroler na hornú rámovú trubku.

Bosch inšpirovaný inými výrobcami pohonov ako je Mahle, alebo Fazua, predstavil aj kontroler na integráciu do hornej rámovej trubky. Jeho princíp kopíruje vlastnosti spomínaných konkurentov. Zapnete a vypnete ním svoj ebajk, diódy svojou farbou signalizujú používaný stupeň asistencie, ktorý sa dá samozrejme kontrolerom nastaviť. Zámerne ponúka len základné funkcie, čo uľahčuje rýchly prehľad a neodvádza pozoronosť od riadenia bicykla. Plus je zobrazený aj stav batérie s krokom 10%. Ak výrobca použije aj Mini Remote ovládač, tak na ovládanie bicykla nemusíte dať ruky z riadítok dole. Týmto mini ovládačom môžete aj zapínať / vypínať svetlá, alebo si privolať pomoc v prípade nehody. Jeho minimalistický dizajn s tromi tlačidlami umocňuje takiež jeho bezdrôtové pripojenie do systému cez Bluetooth.

 

Bosch kontroler na ebajku

Úhľadné zabudovanie kontrolera do hornej rámovej trubky - čistý vzhľad a dobrý prístup.

Bosch kontroler na ebajku

E-bicykel môže byť osadený kontrolerom a aj a voliteľným mini dialkovým ovládačom.

Bosch kontroler na ebajku

Ebajk kompletne osadený kontrolerom, displejom Intuvia 100 a mini ovládačom.

Vyberte si z našej ponuky elektrobicyklov:

Bosch Smart systém - inteligentné vychytávky.

Bosch sľúbil v minulom roku pri predstavení svojho Smart systému nové vychytávky, ktoré prídu v dohľadnej dobe. A teraz sa môžeme tešiť na zlepšenie ochrany svojho miláčika, či prvý ABS protišmykový systém na bicykle!

eBike Alarm a Connect module

GPS alarm Bosch pre elektrobicykleS rastúcou cenou elektro bicyklov sa aj v Cube zamysleli nad zlepšením ich ochrany, resp. zabezpečenia pred zlodejmi. Ich odpoveďou je eBike alarm s GPS. Dostal názov ConnectModule. Automaticky sa aktivuje po vypnutí systému. Má svoju vlastnú batériu, ktorá sa dobíja z hlavnej batérie ebajku. Vydrží aj niekoľko mesiacov bez zásahu, vie sa totiž dobiť z batérie ebajku aj bez vášho zásahu. Na najmenší pohyb reaguje alarmovými signálmi. Tu sa môžete rozhodnúť, či chcete aby bicykel alarm spustil, ale môžete aj akustický signál vypnúť. Ak sa váš eBike výrazne pohne, dostanete správu na váš smartfón, spustí sa funkcia sledovania a vy môžete sledovať polohu vášho ebajku v aplikácii eBike Flow.

Táto funkcionalita je Boschom spoplatnená, zdarma je prvých 12 mesiacov na odskúšanie. Následne si je ju potrebné predplatiť. Cena pri mesačnom predplatnom je 4,99€, pri celoročnej úhrade je to 39,99€.

Bosch eBike Lock - inteligentná ochrana e-bicykla.

Je ďalšou super vychytávkou, ktorá nedovolí spustiť motor zlodejovi. Mechanický zámok je základom ochrany ebajku proti krádeži - a funkcia inteligentného zámku eBike Lock je ideálnym doplnkom. Funkcia je dostupná cez aplikáciu eBike Flow zdarma. Identifikácia ebajku prebieha cez Bluetooth, smartfón môže zostať vo vrecku. Pri zapnutí pohonu ebajku systém overí, či je nablízku mobil s príslušným dátovým kľúčom, ktorý načíta cez Bluetooth. Až potom sa povolí asistencia. Krátke tóny, svetelné signály a symboly na LED Remote, displeji alebo smartfóne signalizujú, či je systém eBike Lock aktívny, a tým je deaktivovaná motorová asistencia. Ak by Vám niekto ebajk ukradol, tak nebude môcť naštartovať pohon. eBike Lock v chytrom systéme ponúka bezplatnú dodatočnú ochranu proti krádeži a väčšiu bezpečnosť. Ak svoj smartfón stratíte, jednoducho sa prihláste do aplikácie eBike Flow pomocou svojho účtu v inom smartfóne. Je potrebné si dávať pozor na to, aby sa vám pri aktivovanej funkcii eBike Lock nevybil mobil, systém by totiž prestal fungovať.

Bosch ebike lock cez aplikaciu ebike flow

Jednorázová inštalácia bude chrániť tvoj ebajk bezplatne.

Bosch ebike lock

Ovládač siganlizuje stav funkcie ebike lock...

Bosch ebike lock na diplejy Intuvia 100

...rovnako ako displej.

 

Bosch eBike ABS

Mnohí cyklisti zo strachu pred zablokovaním predného kolesa doteraz brzdili len zadnou brzdou. Nový systém ABS Bosch eBike pomáha predchádzať takejto nepríjemnej situácii. Prvá varianta ABS systému vznikla už pred štyrmi rokmi, avšak svojimi veľkými rozmermi sa nedokázala presadiť na trhu. Nový, prepracovaný systém je o poznamie menší a existuje vo variantách pre touringové, cestovné, trailové bicykle, ale aj pre nákladné bicykle. Princíp fungovania vychádza z automobilového priemyslu. Snímače snímajú otáčky predného a zadného kolesa. Akonáhle zistia pokles otáčok predného kolesa voči zadnému kvôli prudkému brzdeniu, znížia brzdný výkon prednej brzdy. Systém vznikol v spolupráci s nemeckým výrobcom bŕz - firmou Magura. Skladá sa teda zo snímačou otáčok oboch kolies, špeciálne upravených bŕzd a riadiacej jednotky. Systém sa bohužial nedá dodatočne namontovať na hocaký bicykel, musí byť implementovaný priamo výrobcom bicyklov.

Bosch Smart System ABS

Jednotka snímania otáčok kolesa...

Bosch Smart System ABS na bicykli

...má teraz približne štvrtinové rozmery voči svojej predchodkyni.

 

A čo konkurencia?

Už tento rok boli elektro bicykle s týmto systémom od nami predávaných značiek Cube a Ghost jednoznačne najžiadanejšie. A to boli v ponuke len s jednom kapacitou batérie a s jedným motorom. Rozšírenie svojho portfólia je pre Bosch zárukou jansého úspechu. A po medializovaných informáciách o stavbe továrne na výrobu motorov pri Prešove sa kúsok Slovenska dostane do celého sveta.

Na záver múžeme len skonštatovať, že Bosch opäť potvrdil pozíciu technologického a inovačného lídra v elektro pohonoch na bicykle. Z menšej vzdialenosti ho sleduje japonské Shimano, zatiaľ čo ostatná konkurencia v podobe Yamahy, Brose, Panasonicu či Bafangu zaostáva o mnoho krokov. Ostáva len veriť, že je to ticho pred búrkou, ktorá spôsobí príval ďalších inovácií z ich kuchýň. Len vtedy sa bude totiž celé odvetvie posúvať dopredu.

Diskusia

(0 komentárov)

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

Potrebujete poradiť?

Neváhajte nás kontaktovať

Heureka-recenzie zákazníkov

Anketa

Ako nakupujete bicykle?

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Nastavenie súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Objednať