Späť

Nový elektro pohon Shimano EP8

Pridané: 3.4.2021 14:54:45 Počet zobrazení: 355

03 Apríl 2021

Na elektro bicykle modelového roka 2021 mieri dlho očakávaná novinka od japonského Shimana - pohon s označením EP8.

Nový elektro pohon Shimano EP8

Tento pohon je odpoveďou na Bosch Performance CX 4. generácie a je aj jeho najväčším konkurentom na poli prémiových pohonov.


Aké teda ponúka vlastnosti a vylepšenia voči svojmu predchodcovi, STePS E8000? V prvom rade je to menšia veľkosť, čo je zrejmé už na prvý ohľad. V reči čísel je to mínus 10% objemu motora. Zvýšila sa aj svetlá výška o 5mm, priechodnosť terénom je teda o niečo lepšia. Výrazne klesla hmotnosť, o 300 gramov, hlavne vďaka telu z magnézia.

Motor Shimano EP8 z vnútra

To, čo pocíti každý cyklista, je zvýšenie krútiaceho momentu o 15Nm na konečnú hodnotu 85Nm. Motor je okrem vyššieho výkonu  hlavne plynulejší v zábere, dosiahla sa prirodzenejšia krivka výkonu. To bol aj hlavný nedostatok, ktorý bol často v testoch vyčítaný jeho predchodcovi E8000. Shimano konečne ponúka aj kľuky s dĺžkou 160mm, na čo sa taktiež netrpezlivo čakalo.
Ďalší benefit, ktorý jazdci ocenia je nižšia hlučnosť, až o 36%. Tá sa dosiahla zmenou vnútorného usporiadania jednotlivých dielov. Posledným detailom, nemenej dôležitým, je zníženie odporu systému pri jazde s vypnutým pohonom.

Okrem hardvéru sa vývoj dotkol aj softvéru. S aplikáciou E-Tube pre android a IOS máte možnosť nastaviť všetky tri režimy Eco, Trail a Boost v podstatne väčšom rozsahu než doteraz. Viete nastaviť maximálny krútiaci moment, úroveň dopomoci a rýchlosť odozvy.

Shimano EP8 aplikácia
Mnohí cyklisti zase ocenia ďalšiu novinku - možnsť nastavenia dvoch profilov nastavenia chodu motora, jeden napríklad pre náročný terén a jeden pre jazdu v meste, kde sa dá ušetriť viac energie. Prípadne tieto dva profily môžu slúžiť pre dvoch jazdcov, každý tak bude mať nastavené svoje výkonové krivky.

Vylepšený bol aj displej, teraz má označemie SM-EM800. Viete ho bezdrôtovo spojiť s meračmi Garmin. Nové sú aj ovládacie tlačítka SW-EM800L, ktoré nahradili páčky od elektronicého radenie Di2. Tie totiž nevyhovovali každému. Shimano pridalo k tomuto systému aj novú integrovanú batériu s kapacitou 630Wh.
Odstránený bol aj problém pri zapínaní pohonu, kedy mal jazdec nohu na pedáloch. Vtedy systém na starom pohone E8000 vyhodí chybový kód W013. Tento nový pohon je bez tohoto problému.

Pohon Shimano EP8 komplet

Nový pohon Shimano EP8 je silným počinom Shimana. Dotiahol sa na Bosch, ba dokonca si dovolím tvrdiť, že v niektorých aspektoch ho aj prekonáva. Donútil napríklad Bosch vydať softvérovú aktualizáciu, ktorá uvoľňuje zvýšený krútiaci moment taktiež na hodnotu 85Nm. Či si kúpite ebajk so Shimanom EP8 alebo Bosch CX Perf. 4 generation, chybu neurobíte. V oboch prípadoch dostanete to najlepšie čo sa dá momentálne kúpiť.
Budúcnosť pohonov je snád už len v opätovnom znižovaní hmotnosti a rozmerov pri rovnakých výkonových parametroch. Prípadne batérie s vyššou kapacitou. Tie už aj pre rok 2021 osadzuje Merida na vybraných modeloch, od firmy Simplo, ktorá je dodávateľom batériií aj priamo pre Shimano. Ich kapacita je krásnych 745Wh.

Heureka-recenzie zákazníkov

Anketa

Ako nakupujete bicykle?

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info