Späť

Teleskopická sedlovka na bicykel - ako vybrať tú správnu.

Pridané: 29.6.2018 16:02:50 Počet zobrazení: 9281

29 Jún 2018

Ak rozmýšľate nad kúpou teleskopickej sedlovky, naše rady sa Vám určite hodia.

Teleskopická sedlovka  na bicykel - ako vybrať tú správnu.

Teleskopická sedlovka umožňuje jednoduchú zmenu výšky sedla bez toho, aby ste museli zastavovať a zísť z bicykla, teda zmena výšky sedla je možná aj počas jazdy stlačením páčky na riaditkách a uvoľnením tlaku na sedlo, ak chceme zvýšiť polohu sedla, resp. jeho zatlačením dole, ak chceme znížiť polohu sedla. To cyklista využije hlavne pri jazde v technicky náročných pasážach a pri zjazdoch.

Pri dĺžke sedlovky je potrebné myslieť na jej krajné polohy, teda minimálna výška sedla

Využívanie teleskopických sedloviek je na vzostupe, po enduro a freeride jazdcoch im na chuť čoraz viac prichádzajú aj XC a maratónski cyklisti. Je prínosom pre takmer všetky typy horskej cyklistiky, jedinou nevýhodou je hmotnosť a samozrejme cena.

Pri výbere sedlovky je potrebné vybrať vhodný priemer, najpouživanejsie sú 30,9 a 31,6mm. Ovládanie je pri lacnejších modeloch riešené páčkou pod sedlom, lepšie riešenie je diaľkové ovládanie z riadítok. Prvé riešenie má výhodu v prípade, že potrebujete často sedlovku kvôli preprave bicykla vyberať z rámu. Nevýhodou je potreba dávať dole ruku z riadítok počas jazdy, čo môže byť nebezpečné hlavne v náročnom teréne alebo pri vysokej rýchlosti. Sedlovka s ovládaním na riaditkách je drahšia, vyžaduje montáž ovládacej kabeláže, to sa však vráti v jednoduchosti a bezpečnosti ovládania. Ovládanie je buď mechanické - lankom, napr. Merida, alebo hydraulické, napr. Rock Shox.
Druhy teleskopických sedloviek na bicykle.Ak chcete teleskopickú sedlovku s ovládaním z riadítok, je veľkým plusom ak Váš rám bicykla umožňuje vedenie kabeláže v ráme. V opačnom rípade si musíte vyberať sedlovku s vedením kabeláže vonku. Na obrázkoch zľava sedlovku s ovládaním pod sedlom, sedlovku s diaľkovým ovládaním s vnútorným vedením kabeláže a vpravo s vonkajším vedením kabeláže.

Pri dĺžke teleskpickej sedlovky je nutné myslieť na jej krajné polohy, predovšetkým ak je úplne zasunutá, či Vám to stačí. Jednotlivé značky majú minimálnu dĺžku sedlovky pri jej úplnom zasunutí v ráme v rozmedzí cca 30-75mm. Ďalšou veličinou je zdvih sedlovky, ten sa pohybuje od 50 do 200mm. Čím nižší zdvih, tým je hmotnosť sedlovky nižšia. Pre XC jazdenie stačia nižšie zdvihy, vyšší jazdci a cyklisti obľubujúci jazdu v ťažkom teréne ocenia vyšší zdvih sedlovky.

 Teleskopické sedlovky Merida prinášajú vysokú spoľahlivosť a odolnosť za dostupnú cenu.

Heureka-recenzie zákazníkov

Anketa

Ako nakupujete bicykle?

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info