Späť

Ako vybrať cyklistické rukavice.

Pridané: 28.6.2019 17:00:00 Počet zobrazení: 2995

28 Jún 2019

Cyklistické rukavice by nemali chýbať vo výbave žiadneho cyklistu. Plnia totižto viacero veľmi užitočných funkcií.

Ako vybrať cyklistické rukavice.

Rukavice na bicykel v chladnom počasí ochránia dlane pred premrznutím, pri pádoch zabránia odreninám, ale hlavne robia úchop riadítok pohodlnejším a sú prevenciou proti otlakom.
Pri ich nákupe je potrebné mať ujasnené, čo od nich očakávate, teda aby ste si zvolili správny typ, materiál a funkčné detaily.

Cyklo rukavice s krátkymi alebo dlhými prstami.

Pri zimných rukaviciach na bicykel je odpoveď na túto otázku zrejmá. Ruky sú vystavené nepriazni počasia a keďže sa pri jazde na bicykli nehýbu, Zimné cyklo rukavicesú horšie prekrvované a tým majú tendenciu viac premŕzať. Tieto rukavice majú rôznu hrúbku izolácie a zvyčajne sú vyrobené z membránového materiálu, ktorých zabraňuje ich prefúknutiu.
Pri letných rukaviciach je výber čiste subjektívna záležitosť, ale vo všeobecnosti môžeme povedať, že na rekreačnú a XC cyklistiku sa používajú rukavice bez prstov. Očakáva sa od nich predovšetkým maximálna priedušnosť v horúcich dňoch. Preto je ich vrchná časť vyrobená často zo sieťoviny. Na technické disciplíny, ako BMX, enduro, zjazd sú určené celoprstové rukavice, ktoré lepšie chránia celú dlaň pri prípadnom páde.

Dámske a detské rukavice.

Cyklistické rukavice sa vyrábajú samozrejme aj špeciálny pre ženy a deti. Pri detských cyklo rukaviciach je ich účelom hlavne zabráneniu odrením, keďže deti predsa len občas z bicykla spadnú. Ženské cyklo rukavice okrem vhodných menších veľkostí, zvyčajne už od XS, ponúkajú aj atraktívny ženský dizajn s vhodnými farbami.

Gélové cyklistické rukavice - pre maximálny komfort.

Komfort úchopu je do značnej miery určený vypolstrovaním dlaňovej časti rukavíc. Tu sa ako najlepší materiál osvedčil gél. Niektoré rukavice majú výstelky na dlani len z penového materiálu. Výstelky sa líšia aj hrúbkou. Čím je toto polstrovanie hrubšie, tým je komfort vyšší, avšak za cenu nižšej citlivosti a istoty úchopu. Hrubšie polstrovanie je tak vhodné pre rekreačných až športovo zameraných cyklistov, naopak pretekársky ladení cyklisti si zvyčajne vyberajú rukavice s menšou hrúbkou polstrovania.

Gélové cyklistické rukavice

Na obrázku hore zľava rukavice s hrubým gélovým polstrovaním na rekreačnú cyklistiku, vpravo menej hrubé polstrovanie na pretekárske jazdenie.

Dôležité detaily, ktoré je potrebné si všímať.

Pri kúpe rukavíc si je potrebné všímať detaily, ktoré môžu znamenať výrazné zlepšenie komfortu jazdy. Jedným z nich je froté zóna na ich chrbáte, ktorá slúži na utieranie potu. Nemenej dôležitým detailom sú pútka na prstoch z vnútornej straný rukavíc pre ich ľahké stiahnutie z rúk. Oceníte ich hlavne v lete, kedy sa cyklista nadmerne potí.
Kvalitnejšie rukavice sú na dlaňovej časti vybavené silikónovými protišmykovými pružkami, účel ktorých je zrejmý z ich názvu. Praktickou pomôckou je kvalitne prevedené pútko na suchý zips pre upnutie rukavíc okolo zápästia.

Správna veľkosť rukavíc.

Cyklo rukavice je určite najlepšie si odskúšať. Pokiaľ však máte konfekčnú veľkosť, prípadne už máte danú značku overenú, tak nie je problém ich kúpiť v eshope. Netreba ich kupovať príliš veľké, majú tesne priliehať k ruke, aby sa pri zovretí riadítok netvorila na dlani hrča. Je dobré myslieť na to, že rukavice sa používaním ešte kúsoček roztiahnu.

Heureka-recenzie zákazníkov

Anketa

Ako nakupujete bicykle?

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info