Ako sa správne obliecť na bicykel do každého počasia
Pridané 10.10.2021 13:17:54 Počet zobrazení 4434
Časy, kedy sme videli cyklistov preháňať sa po cestách či lesoch v bavlnených tričkách sú už našťastie za nami. Každý, kto prepadol tomuto krásnemu športu vie, že oblečenie je polovica zážitku.
Nič totiž nezničí perfektný výjazd na bicykli viac, ako nebyť vhodne oblečený v závislosti od počasia. Správna kombinácia oblečenia môže totiž byť tým posledným kúskom do správnej skladačky. Povieme si niekoľko základných tipov, čo si obliecť, keď je teplo alebo chladno, a dokonca aj vtedy, keď mrzne, aby ste sa nepotili a ani nepremrzli. Pri výbere vhodného oblečenia si je najprv potrebné položiť a zodpovedať zopár otázok, ktoré Vás nasmerujú k správnemu výberu:
- 1. Aký som typ cyklistu? Som rekreačný cyklista a používam bicykel skôr na cykloturistiku, alebo jazdím výkonnostne, športovo? V prvom prípade budete potrebovať skôr teplejšie oblečenie, ktoré v chladnejšom počasí udrží teplo. Športovo jazdiaci cyklista bude zasa voliť viac tenších vrstiev s ohľadom na priedušnosť a odvod vlhkosti.
- 2. V akých poveternostných podmienkach budem jazdiť? Mnoho rekreačných cyklistov jazdí len počas pekného počasia, niektorí zasa dochádzajú do práce aj pri mínusových teplotách.
- 3. Aké dlhé jazdy podnikám na bicykli? Krátku jazdu do práce zvládnete aj v spomínanom tričku, pri jazdách na vyššie desiatky kilometrov sú už požiadavky na oblečenie výrazne vyššie.
- 4. Akou intenzitou jazdím? Čím je jazda intenzívnejšia, tým potrebujete menej hrejivé oblečenie.
- 4. Koľko peňazí plánujem na cyklo oblečenie minúť? S cenou rastie kvalita a funkčné vlastnosti oblečenia, aj keď nie priamo úmerne. Tu mi nedá nespomenúť jeden zážitok, ktorý hovorí za všetko. Jeden náš stály zákazník prišiel na obchod a hovorí, že potrebuje nový dres. Pred pár dňami síce jeden dostal na narodeniny od manželky. Tá ho kúpila v jednom supermarkete s potravinami. A keďže on už predtým mal cyklo dres štandardnej kvality, tak vedel ako má fungovať a s týmto darovaným nebol vôbec spokojný...
Oblečenie na bicykel v teplom počasí - 20 stupňov a viac
Na tieto teplé dni použite ľahké a vzdušné oblečenie, ktoré možňuje prúdenie vzduchu cez materiál oblečenia, odvádza vlhkosť a nedrží teplo. Svetlé farby odrážajú slnečné svetlo a zabraňujú tomu, aby oblečenie absorbovalo teplo. Zvršok má pozostávať maximálne len z dvoch vrstiev: termotričko a dres.
Cyklistické nohavice
Nohavice vyrobené špeciálne pre cyklistiku vám poskytnú maximálne pohodlie pri jazde, tesne obopínajú stehná, aby mali čo najmenší odpor vzduchu. Sú navrhnuté tak, aby boli pružné a umožňovali voľný pohyb. Majú vstavanú polstrovanú vložku v rozkroku, ktorá poskytuje odpruženie, eliminuje trenie a znižuje vlhkosť. Tieto cyklistické vložky sa líšia tvarom, druhom a hrúbkou materiálu. Väčšina cyklo nohavíc je vyrobená z materiálu Lycra, ktorý je veľmi priedušný. Na spodku vnútornej strany nohavíc majú silikónový prúžok, aby sa Vám pri pedálovaní nevyhŕňali hore.
Ak Vám klasické cyklo nohavice z nejakého dôvodu nevyhovujú, v ponuke sú aj voľné nohavice s vnútornými kraťasmi s cyklovložkou. Len to už máte v podstate dve vrstvy, aj keď vnútorné nohavice sú vyrobené z maximálne priedušnej tkaniny.
Cyklistický dres
Cyklistický dres odvádzajúci vlhkosť s krátkym rukávom je základom do teplého dňa.Mal by byť z poddajnej, elastickej, priedušnej a rýchloschnúcej látky. Uvažujte o drese s vreckami vzadu, aby ste mali ľahký prístup k energy tyčinkám, mobili, či iným užitočným drobnostiam. Dres s celorozopínacím predným zipsom oceníte pri skutočne horúcom počasí.
Dresy pre pretekárske účely majú tesný, priliehavý strih. Tu sa Vám môže stať, že aj keď dajme tomu nosíte bežne veľkosť L, pretekársky dres tejto veľkosti Vám bude malý. Je určený pre štíhle, vyšportované postavy. Dresy pre rekreačnú cyklistiku majú voľnejší strih.
Materiál na výrobu cyklo dresov je v prevažnej väčšine prípadov Polyester, ktorý je obohatený o ďalšie vlákna ako lycra, elastan, aby sa dosiahli potrebné vlastnosti. Všetko sú to umelé vlákna, ktoré najlepšie transportujú pot preč z tela. Ak chcete prírodný materiál, hľadajte dres z Merino vlny, ktorá pochádza z oviec chovaných na Novom Zélande. Jeho podiel však bude dosahovať nanajvýš niekoľko desiatok percent, väčšina bude aj tak z úmelých vlákien. S cenou je potrebné počítať výrazne nad 100€.
Cyklistické ponožky
Aby ste zabránili tvorbe pľuzgierov, zvoľte ponožky na bicykel, ktoré obsahujú polyester alebo nylon. Tento materiál zároveň pomáha pri odvode vlhkosti.
Cyklistické rukavice
V teplom počasí sú cyklo rukavice bez prstov skvelé na absorpciu vlhkosti, takže vám ruky nešmýkajú od prebytočného potu na riadidlách. Ich gelové výstelky zasa uľavujú dlaniam od zmeravenia a obmedzenia prietoku krvi.
Oblečenie na bicykel v prechodnom období - 10 až 20 stupňov
Pri teplote na hornej hranici tohoto rozsahu si zvyčajne vystačíme len s doplnením hore uvedeného oblečenia o návleky na ruky a na nohy a určite bude dobrou voľbou aj vetruodolná vesta, ktorá zabráni pocit chladu na hrudníku. Vesta zaberie len minimum priestoru, vojde sa poľahky do zadného vrecka dresu.
Ak teplota klesá k desiatim stupňom, na rad príde dres z dlhým rukávom, alebo aj zateplený dres s dlhým rukávom. Pod to samozrejme termo tričko na odvod vlhkosti a na vrch ľahká vetruodolná bunda. Na nohy stačia ešte klasické kraťasy s návlekmi na kolená, ideálne zo zateplenej Lycry.
Vyberte si z našej ponuky bicyklov:
Keď teplota klesne pod 10 stupňov
Vtedy prichádza na rad vrstvenie oblečenia, zvyčajne v troch vrstvách, naznačili sme ho už v predošlom odseku:
1. Základná vrstva - táto vrstva je navrhnutá tak, aby odvádzala vlhkosť od pokožky. Základom je teda funkčné termoprádlo - oblečenie odvádzajúce vlhkosť chráni ostatné vrstvy pred zvlhnutím a pomáha regulovať telesnú teplotu. Toto prádlo musí tesne priliehať k telu, byť pružné a byť šité plochými švami.
2. Stredná vrstva - táto vrstva spolupracuje so základnou vrstvou, ktorá pomáha odvádzať vlhkosť a zároveň izolovať teplo vytvorené telom.
3. Vonkajšia vrstva - táto vrstva vás chráni pred vonkajšími vplyvmi počasia, ako je vietor alebo dážď. Vonkajšia vrstva oblečenia by mala byť priedušná, aby ostatné vrstvy mohli transportovať vlhkosť.
S klesajúcou teplotou nám rastie hrúbka druhej a tretej vrstvy a ich schopnosť tepelnej izolácie. Pri teplotách okolo nuly prichádza na rad zateplená cyklo bunda s membránou proti vetru. Na nohy taktiež obliekame zateplené dlhé nohavice, ktoré majú vpredu na stehnách membránu proti vetru.
Dôležitú úlohu pri nízkych teplotách získavajú doplnky, ako čiapka pod prilbu a hlavne návleky na tretry. Tie dokážu udržať citlivé palce na nohách aj pri silných mrazoch v teple. Ruky ochránia zateplené rukavice s membránou. Stupeň zateplenia určuje ich tepelný komfort a teda aj zacielenie na daný teplotný rozsah.
Dôležitým faktorom pri výbere oblečenia na bicykel je bezpečnosť. Preto vyberajte oblečenie s reflexnými prvkami, ktoré Vás na ceste zviditeľnia pri zníženej viditeľnosti.
Na záver len jedna myšlienka, ktorá hovorí, že neexistuje zlé počasie na bicykel, ale len zle oblečený cyklista.
Nový komentár