Gravel cyklistika - móda či nový trend?
Pridané 10.2.2022 16:00:00 Počet zobrazení 2420
V posledných rokoch môžme stretnúť čoraz viac cyklistov na "terénnych cestných" bicykloch. Nástup gravel bajkov je tu a vyzerá byť zmysluplným trendom.
Gravel znamená v angličtine štrk. Gravel cyklistiku tak charakterizujeme ako jazdenie po nespevnených, štrkových cestách vo zvlnenom teréne na bicykli podobnom tomu cestnému, resp. cyklokrosovému. Pôvodná myšlienka vznikla v Amerike, kde je kopec spomínaných, málo využívaných ciest a ľudia chceli na presuny rýchle a ľahké bicykle, ktoré nemuseli mať žiadne pruženie, keďže terén nebol náročný. Tak si prispôsobovali staršie cestné bicykle širšími pneumatikami a pohodlnejšími riadítkami.
Akonáhle cyklistické firmy pochopili potenciál, ktorý sa skrýva v tomto type cyklistiky, vznikli gravel bicykle. A čas ukazuje, že to nie je slepá cestička ako napríklad v prípade Fat bajkov, ktoré sa už v ponuke takmer nevyskytujú. Práve naopak, ťahom zo strany trhu sa roztrhlo vrece s ponukou. Začali vznikať komponenty dizajnované špeciálne pre gravel bicykle, ako špeciálna sada komponentov Shimano GRX, ale aj pohodlnejšie tvarované riadítka, či obuv.
Pre koho je Gravel bicykel určený?
Gravel bicykel využijete hlavne vtedy, ak bývate vo vhodnom prostredí, teda ani vysoké pohoria a ani nížiny. Vtedy môže plniť úlohu jediného bicykla, s ktorým zvládnete v podstate všetko. Dochádzanie do práce, cestovanie, turistika, ale aj zimný tréning - to sú všetko oblasti, kde je gravel ako doma. Často je to však druhý bicykel k už vlastnenému bicyklu, najčastejšie trailovému alebo enduro. Nájde teda uplatnenie u jazdcov milujúcich jazdu v drsnejšom teréne, na ktorý majú spomínaný trailový bajk, avšak na tréning a praktickejšie použitie hľadajú niečo vhodnejšie. Osobne si myslím, že gravel bicykel dokáže oceniť jazdec, ktorý už má niečo odjazdené a vie, prečo si ho kupuje. V teréne bude určite totiž horský bajk vhodnejší, teda pohodlnejší a aj rýchlejší a na ceste zasa cestný bicykel rýchlejší. A gravel bike je o spojení týchto svetov, kde mi je jasné že čo dostávam a čoho sa zriekam.
Vyberte si z našej ponuky bicyklov:
Adventure vs. športové využitie.
Časom sa začali v gravel cyklistike vyčleňovať dva prúdy. Jeden je také jazdenie pre zábavu, kde ma predné koleso zavedie, možno trocha šmrcnuté až do športového, fitnes jazdenia. Druhý prúd je adventure jazdenie, zvyčajne s batožinou. A tomu sa začali prispôsobovať aj bicykle. Pre prvý spôsob sú to rýchle terénne bicykle, väčšinou osedené s jednoprevodníkom. Pre druhý spôsob použitia tu máme gravel s dvomi prevodníkmi a dôležitým faktorom sú montážne body na prichytenie rôznych nosičov na batožinu.
Ako môžem využiť gravel bicykel naplno?
1. Všestranný turistický bicykel - ideálny bicykel na všetky slovenské cyklotrasy
2. Commuting - ako "približovadlo" do mesta
3. Bikepacking - po montáži príslušných nosičov na niekoľko denné dobrodružstvá
4. Ako zimák - zimy sú z roka na rok teplejšie a tak v južných častiach Slovenska nie je problém jazdiť celoročne.
Gravel a preteky
Aj v gravel cyklistike chcú ľudia súťažiť. Prvým pretekom s veľkým ohlasom sa stal Unbound Gravel. Vznikol v americkom Kansase už v roku 2006, kde sú na gravel ideálne podmienky. Preteky sú podobné klasickým cestným pretekom s rôznymi dĺžkami trate. Na trati sa však musí postarať každý o seba, mechanická pomoc nie je dovolená.
V susednom Česku vznikol veľmi zaujímavý projekt Gravel Blinduro - preteky na slepo. Je to dvojdňový pretek, ktorý je zároveň aj spoločenskou udalosťou, kde stretnete mnoho známych tvárí. Pretekáry majú určenú vopred len trasu, na ktorej je niekoľko meraných úsekov, ktorých začiatok a koniec nie je známy. Medzi meranými úsekmi môžete ísť ľubovoľnou rýchlosťou, ich čas sa do výsledku nepočíta. Musíte si teda rozvrhnúť svoje sily tak, aby ste rýchlostné skúšky prešli čo najrýchlejšie.
Potenciál gravelu chce využiť aj Medzinárodná cyklistická únia a na tento rok vyhlásila Gravel World Series a taktiež aj majstrovstvá sveta. Svetová séria je určená pre amatérov aj keď v USA sa jazdením na graveloch živia už desiatky profesionálov.
Nový komentár