Späť

Budú bicykle v roku 2022?

Pridané: 12.11.2021 10:30:00 Počet zobrazení: 184

12 November 2021

Cyklistická sezóna 2021 je už za nami a mnohým z Vás sa nepodarilo zohnať svoj vysnívaný bicykel. Ako to bude vyzerať v roku 2022? Bude bicyklov dostatok?

Budú bicykle v roku 2022?

Celý rok 2021 bol nedostatok bicyklov a už aj náhradných dielov. Práve problémy s výrobou cyklistických komponentov spôsobené covidom, zatváraním výrobných fabrík a problémami v logistike viedli následne k obrovským problémom s finálnou výrobou bicyklov. Jednoducho  všetko trvalo o mesiace dlhšie než bolo dovtedy bežné.
Situácia došla až tak ďaleko, že bol problém zohnať bežné diely ako kazety, reťaze, prehadzovače určené na maloobchodný predaj, všetko šlo do montáže kompletných bicyklov. Veľa krát sme museli našim zákazníkom povedať že im bicykel nevieme opraviť, lebo nemáme kazetu a pod..

Budú posezónne výpredaje bicyklov?

Za náš obchod môžeme povedať, že nebudú. Jednoducho nie je čo predávať, nieto ešte vypredávať. Všetky značky nám tento rok nedodali nami objednané množstvá bicyklov. A hoci nám teraz v jesenných mesiacoch dorazili nejaké bicykle od Meridy, ktoré mali pôvodne prísť v mesiacoch január až marec 2021, stačilo to len na zaplnenie predajne, aby konečne nevyzerala ako vykradnutá. Podľa našich informácií takto neskoro dodali bicykle aj iné firmy, keďže až teraz im došli komponenty na ich zmontovanie, napr. slovenský Kellys. Nám ešte postupne chodí zbytok našej predobjednávky bicyklov od Ghostu, ktoré sme objednávali v júli 2020, takže po viac než roku od objednania...

Jediná značka ktorá nám dodáva už modely 2022, je Cube. Sú to však len obmedzené množstvá, ktoré sa do pár dní po naskladnení predajú.

Ako vyzerá rok 2022

Zatiaľ vládne veľká neistota. Naši dodávatelia hlásia oneskorené dodávky komponentov, z ktorých sa bicykle montujú. Problém má celý dodávateľský reťazec od ťažby rudy, cez výrobu polotovarov v podobe plechov a pod. až po konkrétnych výrobcov dielov, ako sú Shimano, Sram atď. Pred korona krízov boli dodávky naplánované presne na potrebný čas, nikto nedržal na sklade kvantá komponentov, lebo to stojí skladový priestor a peniaze.
Problémom sú aj dodávky odpružených vidlíc, či plášťov, v podstate každý diel z ktorého sa bicykel skladá. Preto na budúci rok nájdete mnoho bicyklov hlavne v nižších cenových kategŕiách osadených komponentami čínskych firiem ako sú Sunrace, Microshift, S-Ride, Zoom. Je za tým snaha výrobcov dodať aspoň nejaké bicykle načas.

Pri elektro bicykloch je situácia komplikovanejšia o fakt, že pozostávajú z podstatne viac dielov od viacerých dodávateľov. Riziko zlyhania nejakej dodávky komponentov je teda o to väčšie. Jedna česká značka elektro bicyklov napríklad pre rok 2022 vyradila z ponuky modely na pohone Bosch, keďže čakacia doba na ne je viac než rok a nezadali objednávku s dostatočným predstihom...

Naši obchodní partneri upozorňujú na veľmi neskoré termíny dodania veľkej časti modelov. V B2B vidíme termíny ako leto 2022, alebo jeseň 2022...

Budú bicykle v roku 2022?

Ceny bicyklov 2022

Tie šli o niečo hore už tento rok, nepoznáme značku, ktorá dodržala ceny predstavené na prezentáciách modelov 2021. A pôjdu hore aj pre modely 2022. Tak ako dražie všetko okolo nás, nevyhne sa tomu ani cyklistika. Ceny vstupov v podobe energií, materiálov ako oceľ, hliník, plast šli hore v desiatkach percent a to sa prejavuje vo vyšších cenách jednotlivých dielov. Skokovo zdražela aj námorná preprava kontajnerovými loďami z Ázie. Kým v minulom roku stála doprava jedného kontajnera okolo 2 500 USD, na jar tohoto roka to bolo už okolo 11 000 USD a teraz na jeseň už presahuje 17 000 USD. Viete si tak ľahko prepočítať nárast na jeden bicykel, keď vieme, že do kontajnera vojde cca 300 bicyklov. Po zarátaní ciel, DPH a všetkých daní a marží to tvorí okolo 100€ na jeden bicykel. Čo pri niekoľko tisícovom bicykli nie je až tak viditeľné, avšak pri lacnejších modeloch je to výrazný nárast.
Jeden náš dodávateľ nám už oznámil zvýšenie cien minulý týždeň. Všetci ostatní dodávatelia sa zhodujú v tom, že ceny bicyklov 2022, ktoré sme si objednali na jar tohoto roka, budú určite vyššie ako boli uvedené v objednávkových formulároch. O koľko, to závisí od konkrétnej situácie v čase, keď sa bicykle dovezú, resp. zmontujú.

Na záver

Naše odporúčanie je nečakať, že bude bicyklov dostatok a že budú lacnejšie. Bicykle budú, ale opäť málo. Preto netreba váhať s kúpou, pokiaľ nájdete bicykel, ktorý vám vyhovuje. Zajtra už totiž môže byť predaný a na ďalší môžete čakať kľudne aj pol roka a jeho cena môže medzitým opäť narásť.
Na začiatku novej sezóny, mesiace marec až máj 2022, budú najviac postihnuté nedostatkom. Mnohé značky totiž majú potvrdené termíny dodávky komponentov až na koniec jari po koniec leta.

Heureka-recenzie zákazníkov

Anketa

Ako nakupujete bicykle?

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info