Disciplíny BMX

Freestyle BMX


Freestyle obsahuje viacero disciplín, ktoré sa od seba líšia v štýle jazdy a teréne. Tieto disciplíny zahŕňajú: Flatland, Street, Dirt jump, Vert a Park. Používajú sa aj rozdielne BMX bicykle, resp. rozdielne vybavenie bicykla.


Flatland (rovinový freestyle)


Flatland BMXFlatland je základom pre skoro každú ďalšiu formu freestyle jazdenia. Jazdí sa na rovnom povrchu. Cyklista za sprievodu hudby predvádza so svojim bicyklom tie najrôznejšie triky, pričom sa nesmie nohou dotknúť zeme. BMX flatland bicykel má špecifickú geometriu, má vždy štyri pegy (stupačky), ktoré bývajú hrubé, aby sa z nich nesklzávala noha a dalo sa na nich dobre balancovať.

 

 

 


Street (pouličný freestyle)

Street BMXStreet má svoj pôvod na ulici a spočíva v prekonávaní akýchkoľvek prekážok, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať "nezjazditeľné". S uplatnením trikov sa prekonávajú rôzne schody, zábradlia, steny, múry, lavičky apod.
Na street sa vozia tenšie, odolnejšie a klzkejšie pegy, väčšinou v páre, záleží na jazdcovi, ktorý si volí stranu grindu (jazda po pegoch na hrane prekážky), icepicku,doublepegu, toothpicku atd. Niektorí jazdci nevozia pegy žiadne.

 

 

 


Dirt jump


Dirt BMXDirt jump priamo nadväzuje na dráhový bikros. Trať je pokrytá hlinou a skladá sa z jednej alebo viacerých naklonených plošín. Jazdec sa rozbehne, z jednej plošiny vyskočí do vzduchu, predvedie rôzne triky a dopadne na druhú.
Pri dirt BMX spravidla pegy na BMX chýbajú.

 

 

 

 


Vert (U-rampa)

Vert U-rampa BMXNázov Vert je odvodený od anglického slova vertical (kolmica). Jazdci predvádzajú rôzne triky vo vzduchu, ktoré robia nad kolmými stenami tzv. U-rampy. Triky sa dajú robiť i na jej hranách.

 

 

 

 

 

 

Park (skatepark)

Park BMXI napriek tomu, že skateparky sa pôvodne stavali pre skateboardistov, rovnako dobre, ak nie dokonca lepšie, sa na nich jazdí aj na BMX-kách. Pri tomto štýle jazdenia sa dajú využiť všetky triky freestylových disciplín.
Pri všetkých freestyle disciplínach sa triky známkujú podľa ich obtiažnosti a spôsobu prevedenia.

 

Heureka-recenzie zákazníkov

Anketa

Ako nakupujete bicykle?

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info