Ako vybrať prevodník na BMX bicykel

PREVODNÍK / SPROCKET (CHAINWHEEL)

Na starších modeloch bicyklov môžeme nájsť prevodníky i so 48 zubmi. Čím väčší prevodník je, tým väčšia vôľa vzniká medzi voľnobežkou a to má za následok neustále povolený reťaz. Naviac zbytočne zvyšuje váhu bicykla a často prekáža pri zjazdení prekážok. Preto sa dnes s obľubou používa prevodník s 25 zubmi. Dôležitá je taktiež hrúbka prevodníka. Doporučujeme nad 5mm. Stredová diera prevodníku je väčšinou 23,7mm. Na stredovú osku kľúk je preto potrebné vložiť vymedzovaciu podložku (väčšinou je súčasťou balenia). Čím viac má prevodník možností pripevnenia ku kľuke, tým dlhšia môže byť jeho životnosť.
Označenie počtu zubov: "T" - teeth (napr. 25T, 28T apod.)

Prevodník na BMX bicykel

Na obrázku vidíte zľava: prevodník iba s jednou pozíciou s pripevnením ku kľuke, prevodník s tromi pozíciami, prevodník s guardom.

DOPORUČUJEME

Dnešným štandardom je veľkosť 25T.
- tu doporučujeme si dávať veľký pozor. Čím väčšie prevodníky, tým väčšia váha a následne problém s napnutím reťaze. Veľmi často sú totiž väčšie prevodníky používané na lacných BMX bicykloch už od výroby ako „vajíčko", a keď k tomu ešte pripočítame toleranciu voľnobežky, nedá sa reťaz poriadne napnúť. V jednom mieste je reťaz prepnutý, v druhom zasa povolený. Toto je nebezpečné a často veľmi obťažuje jazdca.
- doporučujeme kombináciu 25T prevodník / 9T kazetový náboj

- viac pozícií pripevnenia ku kľuke predlžuje životnosť prevodníka
- najčastejším prevodom je v súčasnosti 25/9 alebo 28/10T. Jedná sa predovšetkým o zníženie váhy. Pozor, takto nízke prevody sú možné iba vďaka drahšiemu zadnému kazetovému náboju.
Prevodníky pre BMX si môžete pozrieť na tejto stránke.

 

Heureka-recenzie zákazníkov

Anketa

Ako nakupujete bicykle?

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info