Teleskopické sedlovky na bicykel.

4 Položky

Teleskopická sedlovka je jedným z tých komponentov, ktorý Vám pridajú na istote pri jazde. Umožňuje jednoduchú zmenu výšky sedla bez toho, aby ste museli zastavovať a zísť z bicykla, teda zmena výšky sedla je možná aj počas jazdy na bicykli. Pri jazde v technicky exponovanom teréne Vám jazda na bicykli s nižšou pozíciou sedla pridá sebadôveru.
Popularita teleskopických, alebo inak povedaná nastaviteľných sedloviek rastie. Používajú ju už nielen jazdci v enduro a freeride disciplínach, ale stáva sa už štandardom aj medzi XC cyklistami. Jednoducho má prínos pre každého cyklistu aj napriek tomu, že pridá bicyklu na váhe, čo je jej jedinou nevýhodou. A samozrejme sedlovku je potrebné servisovať, ako každý hydraulický systém.

Ako vybrať vhodnú teleskopickú sedlovku

Pri výbere teleskopickej sedlovky je potrebné vybrať predovšetkým vhodný priemer, najpouživanejsie sú 30,9 a 31,6mm, ale dajú sa zaobstarať aj s priemerom 27,2mm. Ak máte iný priemer, je možné to vyriešiť pomocou redukcie. Ideálne je potrebné použiť kovovú redukciu v dĺžke čo najviac odpovedajúcej miere zasunutia sedlovky v ráme.

Ovládanie - páčkou pod sedlom alebo z riadítok

Ovádanie sedlovky je riešené dvomi spôsobmi:

  • páčkou pod sedlom - lacnejšie a ľahšie riešenie. Plusom je jednoduchšia manipulácia so sedlovkou, pokiaľ ju je potrebné vybrať z rámu, napr. pri preprave bicykla. Nevýhodou je fakt, že je pri ovládaní sedlovku musíte dať ruku dole z riadítok. To hlavne v drsom teréne môže byť nebezpečné.
  • páčkou na riadítkach - je drahšia, nemusíte však dávať ruku dole z riadítok. Ovládanie je vedené väčšinou vnútrom rámu, na to však musí byť rám predpripravený, hlavne otvorom v spodnej rámovej trubke, kadiaľ sa kabeláž prevlečie. Sú však aj sedlovky s vonkajšou kabelážou.

Dĺžka a zdvih nastaviteľnej sedlovky

Tu je potrebné brať zohľadniť, aby krajné polohy odpovedaly Vášmu posedu, teda hlavne minimálne zasunutie. Tuto môžu mať problém hlavne nižší cyklisti, ktorí majú nevhodný, teda väčší rám ako by odpovedal ich výške. Môže sa im totiž stať, že ich sedlovka pri úplnom zasunutí bude vo výške, ktorá už neumožňuje ju zdvihnúť viac, lebo by cyklista nedočiahol na pedále.
Bežne sa zdvihy teleskopických sedloviek pohybujú od 100 do 170mm. Pozrite si naše rady k výberu vhodnej teleskopickej sedlovky.

Výrobca:

Zobraziť:

Heureka-recenzie zákazníkov

Anketa

Ako nakupujete bicykle?

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info