Brzdové platničky / doštičky na kotúčové brzdy

12 položiek

Brzdové platničky - doštičky na kotúčové brzdy patria k spotrebnému matriálu pri používaní bicykla.

Kedy vymeniť brzdové doštičky?

Nová brzdová platnička má cca 2,5 až 3 mm hrubú brzdiacu zmes na samotnom tele platničky. Akonáhle cítime pokles brzdnej sily, je potrebné ich skontrolovať. Niekedy je príčinou poklesu brzdnej sily zamastenie platničiek a kotúča olejom, ktorý vytiekol z brzdy, alebo sa tam dostal pri nepatrnom mazaní reťaze. Vtedy pomôže len dôkladné odmastenie kotúča a výmena platničiek za nové. Ak dosiahne hrúbka brzdnej zmesi 1mm, je potrebné ich vymeniť. Keď sa dostaneme do stavu, že na platničke je už celá brzdná zmes zbrúsená brzdením, tak nám to brzda dá aj patrične najavo svojim rachotom.

Druhy brzdových doštičiek

Podľa zmesi, z ktorej je vyrobená doštička rozoznávame:

  • organické (polymérové, aelbo resin) doštičky - sa vyrábajú sa z nekovových zmesí ako sklo, guma, kevlar, karbón. Ich výhodou je okamžitý nástup brzdného účinku aj pri nezahriatej brzde, sú tichšie a menej opotrebujú brzdový kotúč, majú však kratšiu životnosť. 
  • sintrované metalické doštičky- platí o nich opak: na dobrý brzdný účinok sa potrebujú zohriať, vydržia dlhšie, avšak viac obrusujú brzdové kotúče a sú hlučnejšie. Sú zmesou ocele a mede.
  • semi-metalické doštičky- snažia sa zobrať to dobré z predošlých dvoch kategórií. Sú zmesou kovu a organických materiálov. Vydržia dlhšie než organické, nerachotia.
  • keramické doštičky- pozostávajú z kovu a z keramických materiálov. Opäť pomerne úspešne kombinujú vlastnosti prvých dvoch, sú však drahšie.

Na telo brzdových doštičiek sa používa buď oceľ, hliník, alebo aj keramický materiál. Je to kvôli hmotnosti a čo najlepšiemu odvodu tepla. Niektoré modely brzdových doštičiek majú aj svoj vlastný chladič vo forme akýchsi rebier, ktorými lepšie odvádzajú vznikajúce teplo.

Aké brzdové platničky zvoliť na svoj bicykel?

Nie je nič viac než osobná skúsenosť. Preto je najlepšie si vyskúšať rôzne platničky a zistiť, čo mi vyhovuje. Vo všeobecnosti môžme povedať, že cyklisti s nižšou hmotnosťou, ktorí nejazdia dlhé zjazdy by mali skúsiť organické platničky. Naopak, ťažkí jazdci a tí, čo jazdia dlhšie zjazdy doštičky metalické. A medzi tým je priestor skúsiť keramické alebo semi-metalické platničky.
Platničky vyberáme pre daného výrobcu a daný model brzdy. Vyrába ich okrem originálneho výrobcu aj množstvo alternatívnych firiem. Výber je na Vás.

Značka:

Zobraziť:

Heureka-recenzie zákazníkov

Anketa

Ako nakupujete bicykle?

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info

Súkromie - potvrdenie

Objednaj online, mailom, cez telefón a vyzdvihni na kamennej predajni.
Po-Pia 9.00-15.00
So zatvorené

          Viac info na čísle  053 4413 064
Tím CykloABC.sk