Menu

Porovnanie bicyklov: Specialized, Trek, Kellys, CTM, KTM, Merida, Cube.

Pridané 20.2.2019 22:36:46 Počet zobrazení 61422

So zákazníkmi často debatujeme o tom, aký bicykel je pre nich vhodný, akú značku bicykla si vybrať. To je koniec koncov naše poslanie - ponúknuť najvhodnejší bicykel pre daný spôsob použitia, nároky a aj obsah peňaženky.

Porovnanie bicyklov: Specialized, Trek, Kellys, CTM, KTM, Merida, Cube.

Zákazníci prichádzajú na obchod s nejakými naštudovanými / odporúčanými informáciami, majú rôzne preferencie, niektoré značky sú im sympatické, niektoré nie. My predávame značky bicyklov, ktoré vidíte u nás v eshope. A teraz sa ideme pozrieť na to, prečo predávame tieto značky. Jednoducho preto, lebo sa snažíme dať nášmu zákazníkovi čo najviac muziky za jeho peniaze. Ťažiskom našich predajov sú nemecké bicykle Cube, taiwanská značka vyvíjaná v Nemecku Merida a naša slovenska Dema.
Elektro bicykle modelového roka 2020 sme porovnávali v novom článku, ktorý nájdete na tomto linku.

Poďme si teraz porovnať len na základe suchého porovnania komponentovej výbavy bicykle v rôznych cenových kategóriách. Budeme teda abstrahovať od subjektívnych kritérií, ako relevanté berieme len jednoduché porovnanie ako napr. komponenty pohonu Shimano Deore 2x10 je nižšia sada ako Shimano SLX 2x11 prevodov. Snažili som sa vybrať relevantných konkurentov, dostupných na našom trhu v daných cenových úrovniach. Pri porovnaní nebudeme riešiť rámy, tam je porovnanie ťažké, geometrie sa za posledné roky výrazne unifikovali, líšia sa len v detailoch. O materiáloch platí to isté. Niektorá značka uvedie presné označenie zliatiny, ktorú používa na výrobu, napr. AL6061, niektoré značky zasa uvedenú vlastné obchodné označenie hliníka, za ktorým sa ale opäť len skrýva jedna z bežne používaných zliatin hliníka. Je to už len záležitosť nápisu na ráme. Výbavy a ceny bicyklov sú brané z oficiálnych stránok značiek, ceny platia k 1.3.2019.

Bicykle v cene okolo 500€

V kategórii bicyklov okolo 500€ som vybral do porovnania Trek Marlin 6 (549€), Specialized Men's Pitch Sport (499€), Demu Energy 5.0 (500€), Cube Aim Race (539€) a Kellys Spider 30 (519€). Všetky značky okrem Demy ponúkajú svoj model ako 24 rýchlostný, jedine Dema už má v najnižšej cene z celého porovnania už 27 rýchlostný bicykel. Zaujímavé je porovnanie bŕzd, kde Dema a Cube sú vybavené osvedčenými hydraulickými brzdami Shimano, zatial čo Kellys a Trek siahli po lacnejšej alternatíve od taiwanskej firmy Tektro. Na chvoste je Specialized, pri ktorom dostanete len lankom ovládané kotúčové brzdy. Vidlice majú všetky bicykle v podstane identické: Suntour s hydraulickým tlmičom a uzamykaním, avšak iba Cube ponúka pohodlné uzamykanie páčkou z riadítok. Preobjektívnosť je potrebné ešte povedať, že Cube, Specialized a Trek majú rámy s vnútorným vedením kabeláže, zatiaľ čo Dema a Kellys sa spolieha na klasické vonkajšie vedenie kabeláže. Samozrejme, každé toto riešenie má svoje plusy a aj mínusy.

Teraz sa podme pozrieť na bicykle o stovku drahšie, teda v cene okolo 600€. Aj ta stovka totiž ako sa ukáže dokáže výrazne posunúť v niektorých prípadoch vlastnosti bicykla na vyšší level. Porovnanie sme pripravili do nasledujúcej tabuľky:

Model bicykla Cena Rám Vidlica Komponenty Brzdy
Dema Energy 7.0 600€ ALU 6061 Double butted Suntour XCR Air RL vzduchová Shimano Altus, Alivio 27 rýchlostí, WTB Shimano hydraulické
CTM Rambler 2.0 630€ Alu 6061 Double butted Suntour XCR Air RL vzduchová Shimano Acera, Alivio 27 rýchlostí, WTB Shimano hydraulické
Kellys Spider 70 629€ Alutec Suntour XCM RL pružinová Shimano Altus,Alivio 27 rýchlostí Shimano hydraulické
Specialized Mens Rockhopper Sport 599€ ALU A1 Suntour XCT pružinová Shimano Acera 24 rýchlostí, SunRace, KMC Shimano hydraulické
Trek Marlin 7 649€ Alpha Aluminium Rock Shox XC30 pružinová Shimano Altus, Acera 27 rýchlostí Tektro hyraulické

Z tabuľky je zrejmé, že Dema a CTM ako jediný nasadili vzduchovú vidlicu s uzamykaním pruženia na riadítkach. Trek sa snaží kontrovať značkovou vidlicou Rock Shox, avšak jedná sa o základný pružinový model s uzamykaním na korunke. Ostatné značky majú taktiež pružinové vidlice, pri Kellys ju je možné taktiež uzamknúť z riadítok. Brzdy majú všetky značky až na Trek osvedčené a spoľahlivé Shimano, spomínaný Trek osadil lacnejšiu alternatívu od taiwanského Tektra. Všetky bicykle majú pohon z komponentov Shimano s 27 rýchlosťami až na Specialized, ktorý ponúka len 24 rýchlostí a na dôvažok mixuje pohon s komponentami lacnejších ázijských výrobcov, ako je napr. reťaz od KMC, kazeta od SunRace.

Teraz skúsime zabŕdnuť do zase o niečo vyššej cenovej kategórie, na bicykle na ktorých by sa dalo jazdiť aj športovejšie, prípadne si dať aj nejaký ten maratónik. Opäť sme komponentové porovnanie urobili do tabuľky.

Bicykle v cene okolo 1000€

Model bicykla Cena Rám Vidlica Komponenty Brzdy
Cube Acid 29 1049€ ALU Lite Rock Shox Recon Air Shimano SLX/XT 2x11 Shimano MT200 hydraulické
Merida Big Nine 600 1069€ ALU Lite Manitou Markhor Air Shimano NX 1x12 Shimano MT200 hydraulické
Specialized Mens Rockhopper Pro 29 1249€ A1 ALU Rock Shox Recon Air Shimano Deore 2x10 Shimano MT200 hydraulické
KTM Ultra Sport 29 1099€  ALU Rock Shox Recon Air  Shimano Deore /XT 2x10 Shimano MT200 hydraulické
Giant Talon 29 0 1169€  Aluxx Suntour Raidon Air Shimano SLX/XT 2x11 Shimano MT400 hydraulické

Všetky bicykle ponúkajú vzduchovú vidlicu, rozdiely sú aj tak podstatné. Giant ponúka lacnejšiu alternatívu od Suntouru s oceľovými vnútornými nohami. Ostatné značky sú osadené klasikou v podobe Rock Shox Recon, osvedčená značka aj keď trocha vyššia váha kvôli taktiež oceľovým vnútorným nohám. Jedine Merida sa nebála malého experimentu a už druhý rok osadzuje v tejto cenovej kategórii vzduchové vidlice staronovej značky Manitou, ktoré sú celé z hliníkovej zliatiny a na váhe je to riadne cítiť, mínus 0,5kg. Čo sa týka pohonu, tak Specialized a KTM ponúkajú len komponenty Deore s 2x10 prevodmi, čo je hlavne pri cene Specializedu  dosť smutné. Ostatné značky osadili už slušné Shimano SLX 2x11 prevodov, v prípade značiek Cube a Giant vyšperkované o prehadzovač XT. Merida zvolila pri modely Big Nine 600 komponenty Sram NX Eagle so sprevodovaním 1x12 so širokorozsahovou kazetou 11-50 zubov, čo takmer na 100% supluje použitie dvojprevodníka však radenie je jednoduché, odohráva sa len vzadu na kazete. Brzdy majú v podstate všetky modely rovnaké, netreba sa nechať zmiasť o dosť vyšším číslom modelu bŕzd na bicykli Giant, v reále to znamená jediný rozdiel a to že samotná páčka je z hliníka na rozdiel od ocele použitej na modely MT200. Všetko ostatné, teda strmeň a telo brzdovej páky je rovnaké.

Bicykle s jednoprevodníkom od 1000 do 1500€

V ďalšej porovnávanej kategórii sme vybrali bicykle pre cyklistických nadšencov, ktorí chcú moderný bicykel s jedno prevodníkom. Porovnanie je opäť v tabuľke.

Model bicykla Cena Rám Vidlica Komponenty Brzdy
Merida Big Nine NX-Edition 1069€ TFS Alloy Lite Manitou Markhor Sram NX Eagle 1x12 Shimano MT500/XT
Kellys Gate 90 1299€ Kellys Danamic RRC Rock Shox Sector RL Sram NX Eagle 1x12 Shimano M500
KTM Ultra ride 29.12 1299€ Ultra 29 Alloy Rock Shox XC30 Gold Sram NX Eage 1x12 Shimano MT400
Cube Reaction Race 1359€ Aluminium Lite Rock Shox Judy Silver TK Sram GX Eagle 1x12 Shimano Deore M6000
Trek Procaliber 6 1499€ Alpha Aluminium Rock Shox Judy Gold Sram NX Eagle 1x12 Simano MT400
Specialized Mens Chisel Comp X1 1549€ M5 Alloy Rock Shox Judy Gold Shimano SLX 1x11 Shimano MT501

Poďme si tieto suché údaje v tabuľke bližšie popísať. Všetky bajky sú  s jednoprevodníkom, čo bolo aj účelom nášho výberu. Specialized ako jediný ponúka len 11 rýchlostné komponenty s kazetou 11-46 zubov, čo je jednoznačne najmenej široký rozsah prevodov. Na opačnej strane je Cube, ktorý ako jediný dostal za výbornú cenu na bicykel komponenty Sram GX Eagle s kazetou 10-50 zubov. Ostaté značky sú všetky osadené sadou Sram NX Eagle s 12 prevodmi a  s kazetou 11-50 zubov. Tu je hneď vidieľ výhodu bicykla Cube, kedy najrýchlejší prevod je vďaka 10 zubovému pastorku o 10% rýchlejší pri použití rovnakého prevodníka. Pre Cube veľké plus. Na poli odpružených vidlíc sú všetky bicykle vybavené vzduchovými vidlicami, Merida, Trek, Kellys a Specialized majú celohliníkové vidlice. Ostatné značky majú vidlice s vnútornými oceľovými nohami. Pri brzdách kráľuje opäť Cube, osadil slušné brzdy zo sady Shimano Deore a Merida zvolila šalamúnske riešenie: kombináciu brzdových pák Shimano XT s brzdovými strmeňmi MT500, jazdec tak má možnosť nastavenia zdvihu páčky s jej vynikajúcou ergonómiou, zatiaľ čo brzdové strmene MT500 majú dostatočný výkon. Ostatné značky ponúkajú úvodné modely bŕzd Shimano od MT200 po MT500, kde sú rozdiely minimálne.

Elektrobicykle horské hardtail do 3000€


Nakoniec so vybral na porovnanie z kategórie horských elektro bicyklov modely Cube Reaction Hybrid EXC (na obrázku vľavo) a Specialized Turbo Levo Hardtail 29 (na obrázku vpravo) a KTM Macina Race 294,  všetko modely 2019.
Elektro bicykle Cube versus Specialized
Všetky biky ponúkajú integrovanú batériu, tu hneď narážame na prvý podstatný rozdiel, zatiaľ čo Cube a KTM ponúka 500Wh batériu, Specialized len 400Wh - na Cube a KTM tak máte o celých 25% vyššiu kapacitu a tým aj dojazd na jedno nabitie. Rozdiel v cene medzi batériami cca 200€. Pre úplnosť uvediem, že Cube a KTM používa snáď najrozšírenejšie pohony od frmy Bosch, u tohoto modelu v najlepšej verzii Performance CX, Specialized používa taktiež nemecké pohony upravené na zákazku, avšak podstatne menej používané v našich končinách, a to od značky Brose. Keď sa pozrieme na komponenty, tak vidíme ďalší podstatný rozdiel, Cube a KTM používa diely Shimano Deore s 10-mi prevodmi, Specialized používa komponenty zo sady Acera s 8-mi prevodmi, teda o dva triedy nižšie. Ešte pohľad na vidlicu, všetky značky osadili pruženie od Suntouru, avšak Cube zvolil pevnejšiu vidlicu s 34mm hrubými vnútornými nohami, zatiaľ čo Specialized a KTM osadil vidlicu s 32mm nohami. Tuhosti na elektro bicykli nikdy nie je dosť, a tá je u Cube okrem pevnejšej vidlice podporená aj kónickým krkom vidlice. Teraz k cenám. Cube a Specialized stoja zhodne 2499€, KTM stojí 2899€.

Vyberte si z našej ponuky bicyklov:

Teraz na záver náš krátky sumár. Dovolíme si tvrdiť, že v strednej kategórii bicyklov v cene od cca 1000€ je značka Cube riadne silným hráčom. Cube vyrába ročne už okolo 400 000 klasických bicyklov a okolo 250 000 elektro bicyklov. Tým sa radí medzi Top 5 výrobcov na svete. Jeho marketing je postavený na vynikajúcom pomere ceny a výbavy. Samozrejme, sponzoruje aj mnoho cyklistov, avšak výdavky drží na uzde a tak môže ponúkať špičkové bicykle za super ceny.

V bicykloch v cenách okolo 500-800€ je určite zaujímavá aj naša značka Dema, ktorá patrí v tejto cenovej kategórii jednoznačne medzi najlepšie vybavené bicykle na trhu.
V cenách od 500€ hore je taktiež silná firmy Merida, ponúka veľkú paletu bicyklov, takže si každý vyberie podľa svojej potreby.

Takmer všetky veľké svetové značky šli cestou rozsiahleho marketingu, ktorý niečo stojí. Jednoducho povedané, podpora mnohých veľkých medzinárodných cyklistických tímov sa musí premietnuť do cien bicyklov. Je samozrejme na každom kupujúcom, čomu dá prednosť. Niekto hľadá najlepšie vybavený bajk v danej cenovej kategórii, iný zasa chce bicykel tej značky, na ktorej jazdí Peter Sagan. Kaźdý si vyberie.
Elektro bicykle modelového roka 2020 sme porovnávali v novom článku, ktorý nájdete na tomto linku.

Diskusia

(0 komentárov)

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

Potrebujete poradiť?

Neváhajte nás kontaktovať

Heureka-recenzie zákazníkov

Anketa

Ako nakupujete bicykle?

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Nastavenie súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Objednať